Opinion

Çfarë do të thotë kthimi i aleatit të Kremlinit Medvedchuk për luftën në Ukrainë

Nga Kostandin Skorkin

Viktor Medvedchuk, për një kohë të gjatë një figurë udhëheqëse pro-ruse në politikën ukrainase, deri më tani ishte i shtrirë që kur u shfaq në Rusi vitin e kaluar. Një mik personal i presidentit rus Vladimir Putin, politikani ukrainas u arrestua duke u përpjekur të ikte nga Ukraina vitin e kaluar dhe më pas u soll në Rusi si pjesë e një shkëmbimi të të burgosurve. Tani botimi i një artikulli nga Medvedchuk në gazetën ruse Izvestia duket se paralajmëron rikthimin e tij në arenën publike.

Koncepti për rikthimin e tij është i qartë: Kremlini me sa duket ende e sheh Medvedchuk si udhëheqësin e bllokut politik pro-rus në Ukrainë dhe është i përgatitur vetëm të diskutojë kushtet e paqes me të, jo me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Ajo sugjeron se Kremlini po kërkon furishëm një rrugëdalje nga qorrsokaku në të cilin është mbështetur në Ukrainë.

Publikimi i Medvedchuk i bën jehonë artikullit të Putinit të vitit 2021 mbi marrëdhëniet ukrainas-ruse. Ai përsërit ankesat e zakonshme kundër Perëndimit, qorton publikun mosmirënjohës ukrainas për shitjen e vëllazërisë së tyre sllave në Perëndim dhe u kujton lexuesve se rajoni i industrializuar i Donbasit kishte ushqyer prej kohësh pjesën tjetër të vendit.

Në një nivel praktik, artikulli bën thirrje për krijimin e një lloj qendre emigracioni, një “qeveri në mërgim”, ndoshta, që do të fliste në emër të “partisë së paqes” ukrainase që supozohet se është dëbuar nga vendi nga Presidenti Zelensky. . “Një lëvizje politike e atyre që nuk u dorëzuan, që nuk hoqën dorë nga bindjet e tyre edhe duke pasur frikë nga vdekja apo burgu, të cilët nuk duan ta shohin vendin e tyre të bëhet mjedis për një përplasje gjeopolitike”, siç shprehet me pompozitet Medvedchuk.

Kievi ishte gati për kthimin e Medvedchuk. Qeveria ukrainase ia hoqi me shpejtësi shtetësinë ukrainase dhe mandatin si deputet parlamentar, dhe të njëjtin fat pati edhe partneri i tij më i afërt i biznesit, Taras Kozak, dhe dy deputetë të tjerë pro-rusë parlamentar, në mënyrë që ata të mos pretendojnë se përfaqësojnë Ukrainën. .

Pak para publikimit të artikullit, Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, tha se Kozak po përpiqej të ndërtonte ura diplomatike jozyrtare me Evropën për të lobuar në axhendën pro-Kremlinit. Duke gjykuar nga pasazhi në artikullin e Medvedchuk në të cilin ai shkruan se “askush nuk ka kohë për partinë ukrainase të paqes në Evropë ose në Shtetet e Bashkuara”, nëse do të kishte një mision të tillë, ai ishte qartësisht i pasuksesshëm.

Vërtetë, ai gëzonte një reputacion si mjeshtër i intrigave në prapaskenë, por edhe në këtë aspekt, ai kurrë nuk ishte veçanërisht efektiv. Makinacionet e tij çuan në grindje të brendshme dhe jo në fitore të drejtpërdrejta. Për këtë arsye, është shumë e dyshimtë që Medvedchuk mund të bëhet ndonjëherë një figurë unifikuese, madje edhe brenda qarqeve pro-ruse të emigracionit politik.

Ishte Medvedchuk ai që solli kolapsin e Bllokut të Opozitës, i cili kishte kërkuar të ishte pasardhësi i ish-partisë qeverisëse tashmë të zhdukur, Partisë pro-ruse të Rajoneve. Ai përdori lidhjet e tij me Moskën për t’i shtuar rivalët e tij në kampin pro-rus në listat e sanksioneve të Rusisë.

Por nga fillimi i vitit 2022, kontrolli i tij mbi partinë po rrëshqiste dhe një krah më i moderuar ishte shfaqur nën Yuriy Boyko dhe Serhiy Lyovochkin që po distancohej nga figura toksike e Medvedchuk. Tani për tani, asnjë nga ish-bashkëpunëtorët e Medvedchuk që mbeten në Ukrainë nuk do të bashkëpunonte kurrë me të, pasi një gjë e tillë do të rrezikonte të akuzohej për tradhti. 

Rusia ka dashur të krijojë një lloj “qeveri ukrainase në mërgim” që do t’i përshtatej nevojave të saj qysh në vitin 2015 . Por kjo përpjekje e fundit nuk ka gjasa të ketë shumë më tepër sukses se përpjekjet e mëparshme. Në rastin më të mirë, ajo mund të marrë rolin e një lloj qendre rekrutimi, duke tërhequr njerëzit që të shkojnë dhe të punojnë në administratat kukulla në rajonet e pushtuara të Ukrainës—ndonëse edhe këtu, autoritetet ruse gjithnjë e më shumë preferojnë të mbështeten te zyrtarët e tyre të sprovuar dhe të testuar. .

Nuk është e vështirë të kuptosh se çfarë është në të për Medvedchuk: ambicia dhe zemërimi i tij janë shumë të mëdha që ai thjesht të rrokulliset dhe të pranojë humbjen. Prandaj, edhe pozicioni i mjegullt i “presidentit në mërgim” preferohet nga harresa politike. Por çfarë shpreson të arrijë Kremlini?

Ideja e një qeverie marionete do të ishte e rëndësishme dhe realiste vetëm nëse sulmi blitzkrieg i Kremlinit do të kishte sukses dhe do të kishte arritur të merrte Kievin. Pasi kjo dështoi, Kremlini mund të kishte shkuar ende në rrugën e përpjekjes për të krijuar një “Ukrainë paralele” në territoret e pushtuara, nga Kherson në Donbas. Kjo do të kishte bërë të mundur ruajtjen e mitit të “forcave aleate” dhe gjithashtu do ta kishte bërë më të lehtë për audiencën vendase të përballonte tërheqjen e mëvonshme: në fund të fundit, nuk do të kishte qenë territori i Rusisë, por ai i një vendi miqësor. shteti.

Por Putini bëri gjithçka. Ai nuk u ndal në aneksimin e Donbasit, por gjithashtu njoftoi aneksimin e rajoneve pjesërisht të pushtuara në Ukrainën jugore. Kjo nuk i lë vend “partisë së paqes” ukrainase që Medvedchuk synon të imitojë dhe do të thotë se çdo figurë dekorative që mund të mbahej si “ukrainas të mirë, antifashistë” e ka humbur qëllimin e saj. Rusia nuk po çliron më një komb vëllazëror në frymën e “detyrës ndërkombëtare” sovjetike; ajo po bashkon tokat e saj historike përmes një akti imperializmi të plotë.

Prandaj, ringjallja e fundit e idesë së vjetër të një “Ukraine të mirë”, tregon se Rusia ka ngecur në një qorrsokak politik. Qeveria e Zelenskit refuzon me kokëfortësi të pajtohet me kushtet e Moskës dhe ndihma ushtarake perëndimore ka ndihmuar forcat e armatosura ukrainase të shkaktojnë një sërë humbjesh të dhimbshme mbi trupat ruse, duke përfshirë rimarrjen e territorit që Kremlini e kishte shpallur para kohe pjesë të Rusisë. As nuk ka ndonjë shenjë të ndarjes brenda elitave ukrainase dhe pakënaqësisë masive me Zelenskyn që rusët kanë pritur që nga shkurti i kaluar.

Nëse asnjë “parti e paqes” nuk po shfaqet organikisht, Moska duket e përgatitur për të krijuar një të tillë artificialisht në mënyrë që të zhvillojë bisedime paqeje me Medvedchuk në vend të Zelensky: në mënyrë efektive, me veten. Megjithatë, shumë skifter rusë e konsiderojnë Medvedchuk (ndër të tjera) përgjegjës për sulmin e dështuar të sulmit: në fund të fundit, ai me sa duket keqinformoi Kremlinin për vite me radhë për situatën në Ukrainë. Skifterët ishin gjithashtu të zemëruar që oficerët e batalionit Azov të ushtrisë ukrainase u shkëmbyen me Medvedchuk në shkëmbimin e të burgosurve. Prandaj, çdo iniciativë me përfshirjen e tij do të jetë nën kritika të ashpra.

Megjithatë, Putini i qëndron besnik strategjisë së tij për të nisur disa projekte politike konkurruese dhe të papajtueshme në të njëjtën kohë, dhe duke parë nga jashtë përleshjen për të parë se cili do të rezultojë më i suksesshëm. Por ka edhe një nëntekst më shqetësues për ringjalljen e Medvedchuk: ai i përgatitjeve të mundshme për një ofensivë të re masive raportohet se po planifikon Rusia. Ndoshta Kremlini shpreson të dërgojë paqebërësin e tij të sapokrijuar në trenin e bagazheve të asaj ofensive.

Ky artikull u botua fillimisht nga The Carnegie Endowment for International Peace.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button