Shtëpia e Bardhë harton masa të reja për të luftuar islamofobinë

Shtëpia e Bardhë njoftoi të mërkurën se po harton një strategji kombëtare për të luftuar islamofobinë, ndërsa Presidenti Joe Biden përballet me skepticizëm nga shumë myslimanë amerikanë lidhur me mbështetjen e tij të palëkundur për sulmin ushtarak izraelit ndaj Hamasit në Gaza, si reagim për sulmin e grupit militant ndaj Izraelit më 7 tetor. Fillimi…

Read More

Gjykata shpall fajtor për shpërfillje të Kongresit ish-këshilltarin e Donald Trump-it

Peter Navarro, ish-këshilltari për tregtinë i ish-Presidentit Donald Trump, u gjend fajtor të enjten për shpërfillje të Kongresit. Ai pati kundërshtuar një fletëthirrje nga komisioni i Dhomës së Përfaqësuesve që hetoi sulmin e vitit 2021 ndaj Kapitolit. Një juri gjyqësore prej 12 anëtarësh e shpalli fajtor zotin Navarro për dy akuza shpërfilljeje pasi ai refuzoi…

Read More

Çfarë dihet për hetimin që mund të çojë në ngritjen e një akuze të re federale ndaj ish-presidentit Trump?

Prokurori Smith kishte për detyrë të ndiqte dy linja të veçanta hetimi ndaj ish-presidentit Trump. E para përfshinte shkeljet lidhur me mbajtjen e dokumenteve sekrete nga zoti Trump, që rezultoi në ngritjen e një padie ndaj tij muajin e kaluar. E dyta u përqëndrua në rolin e zotit Trump në ngjarjet që çuan në sulmin…

Read More

7 të vdekur pasi makina përplaset me një turmë ne Teksas

Një shofer u përplas me një grup njerezish  jashtë një strehe që kishte strehuar emigrantë në një qytet kufitar të Teksasit të dielën, duke lënë shtatë persona të vdekur – përfshirë disa emigrantë – dhe afro një duzinë të plagosur, thonë autoritetet. Autoritetet në Brownsville, Teksas thonë se ata morën një telefonatë rreth orës 8:30…

Read More

9 të vdekur dhe 7 të plagosur nga të shtënat në një qendër tregtare në Teksas

Allen, Teksas – Një person i armatosur vrau tetë persona dhe plagosi shtatë të tjerë – tre në gjendje kritike –  në një qendër tregtare në zonën e Dallas-it përpara se të qëllohej për vdekje nga një oficer policie që ndodhej aty pranë, thanë autoritetet të shtunën. Autoritetet nuk dhanë menjëherë detaje për viktimat, por…

Read More

Mike Pence merr kërkesë për paraqitje të detyrueshme në hetimin kundër ish-presidentit Trump

Ish-nënpresidenti amerikan Mike Pence mori një kërkesë për paraqitje të detyrueshme nga prokurori i posaçëm Jack Smith, i cili po drejton hetimet mbi përpjekjet e ish-presidentit Donald Trump dhe aleatëve të tij për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020. Një person që ka njohuri për këtë çështje, e konfirmoi lajmin për agjencinë e…

Read More