Teater

Teater

“Nga shitëse qumështi në skenat e operave botërore”, historia frymëzuese e shqiptares nga Mitrovica

Në Podcast-in e kësaj të shtune të kryeministrit Rama në Facebook ishte sopranoja shqiptare nga Mitrovica Elbenita Kajtazi. E pagëzuar…

Read More »

“Një Mirush nuk i vjen më Teatrit”, Tinka Kurti kujton mes lotësh mikun e saj

Artisti i mirënjohur shqiptar, Mirush Kabashi, u shua sot në moshën 75-vjeçare. Artistë dhe politikanë shprehën ngushëllimet më të ndjera…

Read More »

S’e panë kurrë në teatër, sot e vajtojnë”

Shqipëria humbi sot një tjetër artist të madh. Aktori i mirënjohur, Mirush Kabashi, mbylli sytë përgjithmonë në moshën 75-vjeçare. Artistë…

Read More »

Sot fillon Festivali i Teatrit Shqiptar “Moisiu”

Teatri Kombëtar i Kosovës, Teatri Shqiptar Shkup, Teatri Kombëtar i Shqipërisë, Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, sot do të prezantojnë…

Read More »

E përgjithshmja dhe e veçanta në anën objektive dhe subjektive të heronjve

Shkallën e parë, apo gjendje të përgjithshme të realitetit jetësor Ndërlidhjet e teatrit dhe të dramës me antropologjisë, pashmangshëm na…

Read More »

Ndahen çmimet e Festivalit të Teatrit, “Vdekja e Dantonit” nga Shkupi, shfaqja më e mirë

“Vdekja e Dantonit” me regji të Edin Mustafiç u shpall shfaqja më e mirë e festivalit, që rikthehet në Tiranë…

Read More »

Rikthehet komedia franceze ”Boeing Boeing” pas kërkesave të publikut

Komedia “Boeing Boeing” rikthehet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” pas kërkesa të shumta të publikut artdashës. Shfaqja…

Read More »

Aktorja greke shkëlqen në rolin e virgjëreshës shqiptare

Aktorja e njohur greke Parthenopi Bouzouri ka shkëlqyer në skenën e Festivalit të Athinës. Nën regjinë e Enke Fezollarit vepra…

Read More »

Erjona Kakeli, nën Burkën e Medeas

Ajo do të jetë Medea. Gruaja që Andreas Flourakis e rimori nga antikiteti për ti dhënë një tjetër jetë në…

Read More »

Pezullohet nga detyra drejtori i Cirkut Kombëtar, Kujtim Dumi

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka pezulluar nga puna drejtorin e Cirkut Kombëtar Kujtim Duni. Vendimi erdhi pas disa parregullsive…

Read More »
Back to top button