Maqedonia

Maqedonia

Maqedonia e Veriut në prag të zgjedhjeve presidenciale

Fushatës presidenciale në Maqedoninë e Veriut po i afrohet fundi. Në të ka mbizotëruar një retorikë e ashpër. Zgjedhjet mbahen…

Read More »

Miratohet qeveria teknike e drejtuar nga kryeministri shqiptar Talat Xhaferi

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka votuar me vota 65 pro, kundër tre, pa asnjë abstenim, qeverinë teknike të drejtuar…

Read More »

Maqedonia e Veriut për herë të parë me një kryeministër shqiptar, propozohet Talat Xhaferi

Maqedonia e Veriut pritet të bëhet për herë të parë me një kryeministër shqiptar në 100 ditët e fundit kësaj…

Read More »

Shkup, opozita dhe qeveria me akuza të ndërsjella për raportin e KE-së

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, David Geer pasi ua dorëzoi raportin e Brukselit zyrtarëve më të lartë…

Read More »

Shkup, lirohet nga burgu ish-Ministrja e brendshme, Gordana Jankullovska

sh-Ministrja e Punëve të Brendshme në Maqedoninë e Veriut, Gordana Jankullovska doli të mërkuren nga burgu, pas tre vjet vuajtje…

Read More »

Opozita maqedonase nuk ‘kompleksohet’ nga takimi me Eskobar: Qëndrimi ynë për ndryshimet kushtetuese nuk ndryshon

Asgjë të re nuk solli takimi i kryetarit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski me zyrtarin amerikan Gabriel Escobar. Të dy u…

Read More »

Maqedoni e Veriut/ Mickoski: S’i votojmë ndryshimet kushtetuese, zgjedhjet e reja rrugëdalja e vetme

Kryetari i VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje të shtunën për zgjedhje të parakohshme parlamentare, duke thënë se ato…

Read More »

Austria, Çekia dhe Sllovakia: Rruga e Maqedonisë së Veriut drejt BE-së është përmes ndryshimeve kushtetuese

Jan Lipavski, Aleksandër Shalenberg, dhe Mirosllav Vllahovski në konferencën e shtypit në Shkup. Ministrat e punëve të jashtme të Austrisë,…

Read More »

Мickoski kërkon zgjedhje në vjeshtë, përgjigjet Кovaçevski: Zgjedhje vitin e ardhshëm

Për më shumë se dy javë, qeveria thotë se ndryshimet kushtetuese do të shqyrtohen në qeveri në dy javët e…

Read More »

Edhe pas dy vitesh të marrëveshjes, nuk ka sistem njësportelësh me Shqipërinë

Njoftimet e autoriteteve se do të ngrihej sistemi njësportelësh në kalimin kufitar Qafë Thanë me Shqipërinë mbetën vetëm një premtim.…

Read More »
Back to top button