Lajçak e “balancon” zbatimin e marrëveshjes, pala kosovare më e kënaqur, pret versionin final

Kryenegociatori Besnik Bislimi dje ka dalë më i kënaqur nga takimi me emisarin e BE’së Miroslav Lajçak sa i përket diskutimit rreth sekuencimit të planit për zbatim të marrëveshjes. Sipas tij, sllovaku ka shfaqur më shumë gatishmëri për t’i akomoduar propozimet e Kosovës. Ai ka thënë se këto propozime pala kosovare do t’i dërgojë me…

Read More

Lajçak: Shtensionimi dhe normalizimi, urgjente për Kosovën dhe Serbinë

I dërguari i posaçëm evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ai amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar si dhe këshilltarët e presidentit francez, Emannuel Macron, të kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministres italiane Giorgia Meloni, zhvilluan takime të gjata në Prishtinë me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe në Beograd me presidentin e…

Read More

Pesëshja diplomatike drejt Kosovës të shtunën/ Kurti: Nuk ka normalizim pa siguri!

Perëndimi po nxiton ta rikthejë në shina procesin e dialogut Kosovë-Serbi, e për këtë arsye, të shtunën zbarkojnë në Prishtinë e Beograd pesë diplomatë të lartë, përfaqësuesi i posaçëm i BE-së për dialogun, Mirolslav Lajçak, i shoqëruar nga këshilltarët e lartë të liderëve të Gjermanisë, Francës, Italisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. “Qëllimi i…

Read More

Parlamenti Evropian miraton rezolutën që dënon sulmin terrorist në Banjskë

Parlamenti Evropian (PE) ka dënuar ashpër sulmin ndaj policisë në Banjskë të Zveçanit më 24 shtator, duke e quajtur sulm terrorist dhe ka kërkuar përgjegjësi nga Serbia nëse dëshmohet lidhja e drejtpërdrejtë e Beogradit me këtë ngjarje. Këto janë përfshirë në rezolutën për zhvillimet në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë dhe zhvillimeve në veri të Kosovës. Teksti…

Read More

Lirohet nga paraburgimi Milan Radojçiç, i ndalohet hyrja në Kosovë

Gjykata në Beograd e ka liruar Milan Radojçiçin nga paraburgimi, një ditë pas marrjes në pyetje. Gjyqtari i procedurës paraprake e ka refuzuar propozimin e Prokurorisë së Lartë Publike në Beograd për caktimin e masës së paraburgimit për Radojçiçin, pas marrjes në pyetje. Prokuroria ka kërkuar paraburgimin me arsyetimin e rrezikut të arratisjes. Me vendimin…

Read More

Vuçeviq: Ushtria serbe do të hyjë në Kosovë e Metohi nëse merr një urdhër të tillë nga presidenti, por ne do të punojmë për të ruajtur paqen

Ministri i Mbrojtjes Millosh Vuçeviq deklaroi dje në konferencën për media se nëse Forcat e Armatosura të Serbisë marrin urdhër nga presidenti Vuçiq që njësitet e tyre të hyjnë në Kosovë dhe Metohi, do ta bëjnë këtë në mënyrë efikase dhe profesionale, por se këtë do ta njoftojnë edhe komandës së KFOR-it. paraprakisht. Ai po…

Read More