Arte

Arte

Eurovizion 2024 – Këngët e gjysmëfinales së dytë, Besa Kokëdhima nuk kualifikohet në finale

Eurovision 2024 tashmë ka finalistët e saj, të cilët më 11 maj do të konkurrojnë për vendin e parë në…

Read More »

“Student në Bolonjë”, tregim nga Ylli Pango

…pas 30 vjetësh… Të fusësh pak kokën në një bar-kafe modeste në via San Feliçe, në Bologna, e të shohësh…

Read More »

Shkrimtari bullgar Zlatimir Kolarov-Një jetë midis mjekësisë dhe letërsisë, promovohet në shqip romani “Në sipërfaqen e hollë të akullit”

Nga Ded Kola Zlatimir Kolarov ka lindur në Sofje-Bullgari, më 31 maj 1954 në një familje mjekësh. Ai është mjek…

Read More »

Diana Kastrati: Objektivi ynë, studimi dhe botimi e universit të Arbëreshëve të Italisë dhe të Zarës së Kroacisë

Intervistë  Prof.Asoc.Dr. Diana Kastrati, Departamenti i Gjuhës Italiane, Fakulteti i Gjuhëve të Huaja, Universiteti i Tiranës dhënë për gazetaren Mimoza…

Read More »

Nawaid Anjum: Botimi i romanit “Shihemi në gusht” si një ngjarje letrare historike

Shihemi në gusht, romani i rizbuluar i një prej paraardhësve të bumit të Amerikës Latine të viteve 1960, do të…

Read More »

Deklarata e kryeministrit grek Teodoros Pangallos e vitit 1926, për marrëdhëniet shqiptaro-greke dhe Çamërinë

Nga Enver Kushi I Historia e marrëdhënieve shqiptaro-greke në këto 100 vite të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve,…

Read More »

KINEMA – Prezantohen filmat kandidatë për çmimin “Ariu i Artë” në Berlinale

Dje u prezantuan 20 filmat që konkurrojnë për çmimin “Ariu i Artë” në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Berlinit të…

Read More »

Vangjush Saro: Pema e Krishtlindjes (fragment romani)

Në shesh po punohej mirë për vendosjen e bredhit; edhe pse koha s’dukej se ishte me ekipin modest të Bashkisë…

Read More »

Ndahen 6 çmimet kombëtare të letërsisë. Romani më i mirë i vitit “Një engjëll veshë me frak” i jepet Stefan Çapalikut

Qendra Kombëtare e Librit dhe leximit bashkë me Ministrinë e Kulturës si çdo fundvit shpalli prurjet më të mira letrare.…

Read More »

Mal Ratkoceri fiton çmimin e parë të Festivalit , Besa Kokedhima do perfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion

Mal Retkoceri është fitues i çmimit të parë në Festivalin e 62 të këngës në RTSH me këngën “Çmendur”. “Shumë…

Read More »
Back to top button