Libri

Libri

“Student në Bolonjë”, tregim nga Ylli Pango

…pas 30 vjetësh… Të fusësh pak kokën në një bar-kafe modeste në via San Feliçe, në Bologna, e të shohësh…

Read More »

Shkrimtari bullgar Zlatimir Kolarov-Një jetë midis mjekësisë dhe letërsisë, promovohet në shqip romani “Në sipërfaqen e hollë të akullit”

Nga Ded Kola Zlatimir Kolarov ka lindur në Sofje-Bullgari, më 31 maj 1954 në një familje mjekësh. Ai është mjek…

Read More »

Nawaid Anjum: Botimi i romanit “Shihemi në gusht” si një ngjarje letrare historike

Shihemi në gusht, romani i rizbuluar i një prej paraardhësve të bumit të Amerikës Latine të viteve 1960, do të…

Read More »

Deklarata e kryeministrit grek Teodoros Pangallos e vitit 1926, për marrëdhëniet shqiptaro-greke dhe Çamërinë

Nga Enver Kushi I Historia e marrëdhënieve shqiptaro-greke në këto 100 vite të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve,…

Read More »

Vangjush Saro: Pema e Krishtlindjes (fragment romani)

Në shesh po punohej mirë për vendosjen e bredhit; edhe pse koha s’dukej se ishte me ekipin modest të Bashkisë…

Read More »

Ndahen 6 çmimet kombëtare të letërsisë. Romani më i mirë i vitit “Një engjëll veshë me frak” i jepet Stefan Çapalikut

Qendra Kombëtare e Librit dhe leximit bashkë me Ministrinë e Kulturës si çdo fundvit shpalli prurjet më të mira letrare.…

Read More »

Julia Navarro: Ndonjëherë mendoj se tani bota është plot me qytetarë që janë nga askund, nga asnjëra anë

Nga Madridi, shkrimtarja flet për Nga asnjëra anë, romanin e saj të fundit, në të cilin trajton çështjet e dështimit…

Read More »

Jon Fosse: Një gjuhë e heshtur (Ligjërata e Nobelit, 8 dhjetor 2023)

Përktheu: Granit Zela Kur isha në shkollë të mesme, ja ç’më ndodhi krejt papritmas. Mësuesi më kërkoi të lexoja me…

Read More »

Miku im i mirë Musa Vyshka

Ka pengje gjithenje per miqte si Musa Vyshka. Duhet ta kisha takuar qofte edhe nje here.Dhe nuk e di perse…

Read More »

Boris Pasternak: “Po punoj. Nuk mund të takoj askënd, ju lutem, largohuni”

Përktheu: Granit Zela Një janar, vendosa të vizitoj Boris Pasternakun rreth dhjetë ditë pas mbërritjes sime në Moskë. Kisha dëgjuar…

Read More »
Back to top button