Rajoni

Rajoni

BE: Diskutimet Kosovë – Serbi për dinarin vazhdojnë të mërkurën, presim zgjidhje të qëndrueshme

Bashkimi Evropian ka ftuar Prishtinën dhe Beogradin për një takim të mërkurën në kërkim të një zgjidhjeje mbi përdorimin e…

Read More »

Maqedonia e Veriut në prag të zgjedhjeve presidenciale

Fushatës presidenciale në Maqedoninë e Veriut po i afrohet fundi. Në të ka mbizotëruar një retorikë e ashpër. Zgjedhjet mbahen…

Read More »

Kosova dhe Serbia – pa përparim në bisedimet për dinarin serb

I dërguari evropian Miroslav Lajçak tha se javën e ardhshme në Bruksel pritet vazhdimi i bisedimeve Kosovë – Serbi për…

Read More »

Çfarë dihet për praninë e ushtrisë serbe pranë kufirit me Kosovën?

Situata në Kosovë, për momentin, është e qetë, por mbetet e brishtë, vlerësoi misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR.…

Read More »

Vuçiq: Serbia s’po përgatitet për luftë me Kosovën

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të premten vonë se Serbia “nuk është duke u përgatitur për luftë” me Kosovën,…

Read More »

Serwer: SHBA të favorizojë miqtë e saj në Ballkan, Serbia nuk shkëputet nga Rusia

Profesori nga SHBA, Daniel Serwer, ka reaguar pas deklarimit të ambasadorit amerikan në Beograd, Christopher Hill, i cili ka thënë…

Read More »

Ashpërsohet retorika para zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut

Në pritje të fillimit zyrtar të fushatës presidenciale në Maqedoninë e Veriut, partitë politike kanë zgjedhur një retorikë sulmuese ndaj…

Read More »

Opozita serbe kundër marrëveshjes me dhëndrin e Trump

Presidenti i Serbisë hodhi poshtë të hënën çdo sugjerim se mund të ishte përpjekur qëllimisht të nxiste një projekt me…

Read More »

“Wall Street Journal”: Putini dëshiron luftë në Ballkan

Rusia po shfrytëzon tensionet etnike teksa Serbia kërcënon me dhunë ndaj Kosovës ndërsa secesionistët kërcënojnë me një kolaps të Bosnjës.…

Read More »

Vuçiç shkarkon kryeministren Bërnabiç, i propozon një tjetër post

Presidenti i Serbisë dhe anëtar i kryesisë së SNS-së, Aleksandër Vuçiç, tha sot se ka propozuar që kandidatja për kryetare…

Read More »
Back to top button