Kuriozitete

Kuriozitete

Shkencëtarët zbulojnë njohuri të reja mbi majmunet e mumifikuartë Egjiptit të lashtë

Deri më tani, dhjetëra mumje e kafshëve janë zbuluar në Egjipt. Por ndërsa ka miliona mace të mumifikuara, qen, ibises…

Read More »

Amerikani thyen rekordin Guinness për palosjen më të shpejtë të një letre në formë aeroplani

Rekordi Guinness për palosjen më të shpejtë të një letre në formë aeroplani dhe hedhjen e saj u thye nga…

Read More »

“Mallkimi i Titanikut”/ Mumia egjiptiane, numrat misteriozë dhe dëshmitë e të mbijetuarve

Titanik u fundos në vitin 1912 dhe më shumë se 1500 njerëz humbën jetën në incidentin tragjik, i cili mbahet…

Read More »

Kitara e dëmtuar e Kurt Cobain shitet për 600 000 dollarë

Një kitarë “Fender Stratocaster” e vokalistit kryesor të ”Nirvana”-s, Kurt Cobain është shitur në ankand për gati 600 000 dollarë,…

Read More »

Gjysma e liqeneve të botës po humbasin ujë

Më shumë se gjysma e liqeneve të botës po humbasin ujë, kryesisht për shkak të ngrohjes globale, sipas një studimi…

Read More »

Pesë mrekulli që kanë ndodhur përgjatë historisë

Lurdes Lurdes është një nga vendet më të famshme të mrekullive në botë. Një shpellë në Francë, për të cilën thuhet se ka veti shëruese për…

Read More »

Dhuroi spermë nga ku lindën 550 fëmijë, Gjykata e Hagës merr masa ndaj 41-vjeçarit

Një holandez që është babai i më shumë se 550 fëmijë në mbarë botën, përmes dhurimit të spermës, i është…

Read More »

Pse jemi të vetmit njerëz në Univers, dhe pse kjo ka rëndësi për të ardhmen tonë kolektive

Marcelo Gleiser Për mijëvjeçarë të tërë, ndarjet fisnore qeverisnin njerëzimin. Por ajo që ishte e mirë për paraardhësit tanë dhe…

Read More »

Libri më i shtrenjtë i të gjitha kohërave? Çfarë e bën kaq të veçantë

Në maj, selia e Sotheby’s në Nju Jork do të presë ankandin e atij që mund të jetë libri më…

Read More »

Kush u dha planetëve emrat e tyre dhe kur?

Planet vjen nga fjala greke planetes. Ky emër u është atribuar, që nga kohërat e lashta, trupave qiellorë si Hëna,…

Read More »
Back to top button