Te ndryshme

Te ndryshme

75-vjetori i Deklaratës Universale për të Drejtat e Njeriut

Pas këtij akti historik, Asambleja ftoi të gjitha shtetet anëtare që të shpallin tekstin e Deklaratës dhe të përpiqen që…

Read More »

Çmimi Nobel në Kimi ndahet mes tre shkencëtarëve

Dy shkencëtarë amerikanë dhe një rus janë nderuar me çmimin Nobel për vitin 2023 në kimi për punën e tyre…

Read More »

ParALdokse

Ankohen se nuk ka drita- kur nga ora 5:30 deri në 20:30 ka ditë dielli për të gjithë dhe falas!…

Read More »

A po i gjurmon Egjipti telefonat e delegatëve të samitit COP27?

Shqetësimet për sigurinë kibernetike janë ngritur në bisedimet për klimën “COP27” të Kombeve të Bashkuara mbi një aplikacion zyrtar për…

Read More »

Ngrohja globale rrezikon ekzistencën e ishujve Maldive

Një rritje e temperaturës globale me 2 gradë Celsius do të ishte shkatërrimtare për ishujt Maldive, është shprehur së fundmi…

Read More »

Si të dallojmë një grip të zakonshëm nga koronavirusi?

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka folur për përhapjen e koronavirusit dhe për gjëndjen në Shqipëri. Sipas Piperos, në vendin tonë…

Read More »

Artan Fuga: Mbyllni dyert! Shqiptaret jane pisanjosë

Artan Fuga thotë se, pavarësisht se në Shqipëri nuk është shënuar asnjë rast me koronavirus, duhen marrë masa drastike. Ai…

Read More »

Celulari tregon më shumë se pasaporta

I riu tha se kishte ikur nga Alepoja. Në vjeshtën e vitit 2015 ai arriti në kufirin austriako-bavarez. Ai nuk…

Read More »

Sot ndodh eklipsi i pjesshëm i Hënës

Një eklips i pjesshëm i Hënës do të mund të shihet sot në pjesën më të madhe të Hemisferës Lindore,…

Read More »

10 fakte që nuk i dini mbi picën

Kur lindi pica moderne? Kur zbarkoi në Amerikë? Është e vërtetë që astronautët së shpejti do të hanë pica në…

Read More »
Back to top button