Teknologji

Teknologji

Një revolucion në komunikim: Aplikacioni Strings Messenger

Në botën e sotme të shpejtë dhe të lidhur, komunikimi është një element kyç për lidhjen mes njerëzve, jo vetëm…

Read More »

Elon Musk padit kompaninë OpenAI për tradhtim të interesave të publikut

Elon Musk paditi kompaninë OpenAI dhe themeluesin e saj, drejtorin ekzekutiv Sam Altman, për atë që e quan tradhtim të…

Read More »

Misioni i sondës “Odysseus” në Hënë

Kompania amerikane “Intuitive Machines” ka publikuar imazhe të zonave të paeksploruarua të Hënës, të dërguara nga sonda e saj “Odysseus”.…

Read More »

Detroit debuton rrugën e parë të karikimit me valë në Amerikë për automjetet elektrike

Detroiti peruroi  së fundmi një tjetër moment historik në inovacionin e automobilave duke instaluar rrugën e parë publike të elektrizuar,…

Read More »

Automatizimi, algoritmet dhe nevoja për t’u përshtatur

Çfarë do të thotë Inteligjenca Artificiale për vendet e punës. A mund t’i bëjë më të lehta ato detyra të…

Read More »

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë cunamet

Gjatë njëzet viteve të fundit, cunami ka gjeneruar valë anormale të cilat duke u përplasur përgjatë brigjeve kanë shkaktuar qindra…

Read More »

Raketa më e madhe e Europës po transportohet me një anije me “vela”

Me katër vela të larta 37 metra secila, Canopée është një anije mallrash me dizajn të pazakontë dhe me një…

Read More »

YouTube po teston numërimin e pëlqimeve dhe komenteve në kohë reale

YouTube nuk i njofton gjithmonë përdoruesit kur prezanton veçori të reja, por ky ndryshim i fundit është mjaft i dobishëm.…

Read More »

Google humb gjyqin kundër Fortnite

Një juri e gjykatës amerikane ka gjetur se Google në mënyrë të paligjshme e ka bërë dyqanin në internet, Google…

Read More »

Arion Kurtaj, 18-vjeçari që hakoi sistemet e GTA 6

Një haker shqiptar 18-vjeçar që i shkaktoi 8 milionë euro dëm kompanisë që prodhon video-lojën Grand Theft Auto, është zotuar…

Read More »
Back to top button