Rajoni

Vuçiq: Jemi të parët në rajon që kemi fluturime direkte për në Pekin

Mëngjesin e sotëm, me 16 korrik 2022, pas katër vitesh, kompania ajrore kineze “Hainan Airlines” ka rinovuar fluturimet e rregullta direkte në linjën nga Pekini për në Beograd dhe ka realizuar uljen e avionit të parë në aeroportin “Nikola Tesla”, ku ka marrë pjesë edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Presidenti Aleksandar Vuçiq tha në aeroportin “Nikola Tesla” të Beogradit, ku sot në mëngjes avioni i parë i linjës ajrore kineze Hainan Airlines, e cila rinovoi fluturimet e rregullta direkte ndërmjet Pekinit dhe Beogradit pas katër vitesh, tha se Serbia është e para në rajon që ka një fluturim direkt për në Kinë.

Vuçiq njoftoi se Air Serbia do të vendosë edhe fluturime drejt Pekinit nga shtatori ose tetori.

Ai theksoi se marrëdhëniet tona me Kinën janë vërtet të sinqerta dhe miqësore dhe janë ende në zhvillim. Presim që deri në fund të vitit të nënshkruhet një marrëveshje për tregti të lirë, e cila do të hapë hapësirë ​​për përmirësim të mëtejshëm të bashkëpunimit, tha Vuçiq.

Presidenti i Serbisë ka bërë të ditur se avioni i Air Serbia për në Kinë do të mbajë emrin e shkencëtarit serb Mihajlo Pupin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button