Home / Kosova (page 490)

Kosova

BIK-u nën akuza, kërkohet reformim

Arrestimet e ditëve të fundit të mbi 40 personave, që dyshohet se kanë lidhje me organizatat terroriste ISIS dhe Al Nusra, si dhe prangosja e një imami në Gjilan, i ka rikthyer debatet për Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK) dhe ...

Read More »

Osmani përfaqëson Bllokun në Kushtetuese

LDK-ja dhe partnerët e saj AAK e Nisma janë pajtuar që deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani të përfaqësojë Bllokun në përballjen gjyqësore më 22 gusht në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës. Teuta Sahatqija, nënkryetare e LDK-së, tha se si koalicion jemi ...

Read More »

Temperaturat e larta dhe helmimet

Temperaturat e larta që po mbizotërojnë ditëve të fundit në Kosovë kanë shtuar numrin e pacientëve që kërkojnë ndihmë mjekësore. Fluksi i atyre që kërkojnë ndihmë më shumë vërehet në Klinikën Pediatrike, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Fëmijët preken ...

Read More »

Droga BHG arrin edhe në Kosovë

Në Kosovë ka filluar të bie numri i përdoruesve të drogës heroinë, ndërsa fillon të shfaqet droga e lëngët – e ashtuquajtura “Droga e dhunimit”, thonë drejtues të organizatës “Labirint”. Ekspertë të fushës që merren me parandalim dhe trajtim të ...

Read More »

Zgjedhjet si (mos)zgjidhje!

Zgjedhjet tjera të parakohshme do ta zgjasnin edhe për një kohë vakumin institucional. Por, nëse blloku paszgjedhor në njërën anë dhe PDK-ja në anën tjetër nuk do të arrijnë ta krijojnë një qeveri të qëndrueshme, me të paktën me 60 ...

Read More »

Serbia nuk ngopet me Asociacionin

Qeveria e Serbisë është duke u përgatitur që përmes një dokumenti të kërkojë kompetenca shtesë për Asociacionin e Komunave Serbe në veri. Por, zyrtarë të Qeverisë kosovare zotohen se nuk do të ketë asgjë më shumë sesa ajo që parashihet ...

Read More »

Po thellohet mosbesimi ndaj institucioneve

Besimi i qytetarëve ndaj institucioneve të vendit ka rënë dukshëm pas ngërçit institucional që po mbretëron muajve të fundit. Analistë dhe përfaqësues të shoqërisë civile kanë theksuar se ky mosbesim nuk është se ka filluar tani. Analisti Behlul Beqaj, ka ...

Read More »