Sociale

Sociale

Fëmijët me aftësi të kufizuar përballen me vështirësi në përfshirjen sociale

Në shkollën speciale për fëmijët me aftësi të kufizuar në Shkodër, nxënësit dhe prindërit po bëjnë përgatitjet e fundit për…

Read More »

41 % e grave shqiptare kanë përjetuar formë dhune në internet

Ofendime nga më të rëndat e më të çuditshmet lexon në rrjete sociale, si këto që shihni në ekran që…

Read More »

​Vendet më të lumtura në botë 2023, zbuloni ku renditet Shqipëria

Që nga viti 2002, Raporti i Lumturisë Botërore ka përdorur analiza statistikore për të përcaktuar vendet më të lumtura në…

Read More »

Gjuha e kryebashkiakut Erion Veliaj ndaj gazetares Ola Xama ngjall reagime

Xama shkroi se, bazuar në dokumentet e Prokurorisë së Posaçme, projekti i incineratorit të Tiranës u propozua nga Erion Veliaj.…

Read More »

Shqiptarët kthehen në atdhe për pushimet e verës, fluks i madh në portin e Durrësit

Korriku ka rritur numrin e hyrjeve të udhëtarëve në portin e Durrësit. Përgjatë 24 orëve të fundit në port kanë…

Read More »

Shqipëria, e pesta në Europë për rënien më të lartë të popullsisë që nga vitet 1990

Shqipëria renditet ndër shtetet që kanë humbur më shumë popullsi që pas viteve ’90, kur filluar dhe ndryshimet e vrullshme…

Read More »

Rruga për në ferr, si të rinjtë emigrantë shkojnë drejt vdekjes duke kërkuar Evropën

Emigrantët që u shpëtuan në një nga operacionet e para të shpëtimit në Mesdhe teksa qindra të tjerë gjetën vdekjen…

Read More »

Regjistrohen zyrtarisht emrat e personave në Regjistrin Kombëtar të të Dënuarve për Krime Seksuale

Të gjithë ata persona, të cilët duan të punësohen në sistemin arsimor paraunivesitar shqiptar, do të kalojnë edhe në disa…

Read More »

‘Financial Times’: Varfëria po nxit eksodin masiv të shqiptarëve

Fatlumi, një elektricist 60-vjeçar, që jeton në qarkun e Kukësit në malet e Shqipërisë veriore, i mirëkupton të rinjtë vendas…

Read More »

Në 1 shtator çelen regjistrimet në kopshte

Regjistrimet në kopshtet dhe në çerdhe do të nisin më 1 shtator, dhe kryebashkiaku Veliaj theksoi se këtë herë do…

Read More »
Back to top button