Home / Rajoni / Maqedonia (page 154)

Maqedonia

Brukseli ia kthen shpinën Gruevskit

Komisioni Evropian kërkon urgjentisht nga Maqedonia që të bëj reformat e duhura drejtë integrimit në BE, në të kundërtën përfundimisht e humbë rekomandimin e marrë në vitin 2005 si shtet-kandidatë për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Kjo ka qenë porosia e ...

Read More »

Ivanov: Asnjë krizë nuk ka zgjatur përjetësisht

“Duhet të jemi gjithmonë njerëz të cilët mendojnë pozitivisht. Mendoj se zgjidhje të krizës politike do të ketë”. Kështu ka deklaruar presidenti Gjorge Ivanov në një intervistë për televizionin “Telma”, derisa ka komentuar krizën aktuale politike dhe bisedimet midis liderëve ...

Read More »

Shkup, së shpejti takimi Gruevski-Zaev

Mediat maqedonase raportojnë se me iniciativë të disa ambasadorëve të vendeve anëtare te BE-së, së shpejti në Shkup do të mbahet takimi ndërmjet liderëve të VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev. Edhe ky takim do të duhet të ...

Read More »

BDI: Zaev keqinterpretoi bisedën e Ahmetit

Nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Izet Mexhiti, akuzoi udhëheqësin e opozitës maqedonase, Zoran Zaev, se në mënyrë tendencioze ka keqinterpretuar bisedën e përgjuar midis kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti, dhe drejtuesit të degës partiake në Çair, Bekir Asani, për ...

Read More »

Poposki: Kriza politike pengon integrimin

Kriza politike në Maqedoni seriozisht ndikon edhe në çështjen e emrit. Kështu tha shefi i diplomacisë së Maqedonisë Nikolla Poposki, para homologëve të tij në Ohër. Sipas tij, kjo çështje nuk do ta shohë dritën e ditës derisa nuk zgjidhet ...

Read More »