Home / Arte / Libri (page 20)

Libri

Librat e rinj

R.J. Palacio Mrekullia Përktheu: Ilir Baçi Botimet: “Pegi” Autorja u frymëzua për të shkruar romanin “Mrekullia” nga një ndodhi personale: një ditë, kur ajo ishte në park me djalin e saj më të vogël (që atëherë ishte 3 vjeç), ai ...

Read More »

Dritëro Agolli Jeta, mes dy kohësh

Një udhëtim në jetën e një prej personazheve më të njohur të letrave shqipe të këtij gjysmëshekulli në 84-vjetorin e lindjes… Historia e djaloshit nga Korça, që udhëtimi në Petërburg do t’i ndryshonte përgjithmonë jetën, duke iu përkushtuar letërsisë… Ish-kryetar ...

Read More »

Dritëro Agolli në 84-vjetorin e lindjes

Shkrimtari i shquar i kombit tonë, Dritëro Agolli sot mbush 84 vjeç. Pasi shaloi Pegasin e tij në Menkulas në vitin 1958, trokiti në dyert e letërsisë shqipe, i ndrojtur, por i sigurt me vargjet e librit “Në rrugë dola”. ...

Read More »

PUSHKINI: Don Zhuani i letrave ruse

Shkrimtari Agron Tufa në një rrëfim për poetin e gjithëkohshëm Unë ju kam dashur: ndoshta dashuria, Në shpirtin tim krejt jo nuk u fik. Por le të mos ju brejë ju mërzia, T’ju trishtoj nuk dua asnjë çikë. Unë ju ...

Read More »

Nobeli i Letërsisë

Gara ishte e fortë, por në fund me “Nobelin e Letërsisë”, Akademia suedeze vendosi të nderonte shkrimtaren dhe gazetaren bjelloruse, Svetlana Alexievitch, me këtë argument: Shkrimet e saj përbëjnë rrëfenjën e një momenti vuajtjeje dhe guximi në kohën tonë. Bashkë ...

Read More »

Librat e rinj

Michel Houellebecq “Nënshtrimi” Përktheu: Edit Dibra Botimet:”Skanderbegs books” Francë, viti 2022. Pra, shtatë vjet pas 7 janarit tronditës të këtij viti, kur sulmi terrorist mbi revistën satirike “Charlie Hebdo”, ndodhi po ditën e publikimit të “Nënshtrimit”. Libri u shit qysh ...

Read More »

Ann Beattie – Librat e zemrës

Aktualisht, cilët libra keni më për zemër?  “Memphis Movie” nga Corey Mesler; “Paragon Park”, nga Mark Doty; “Kinder than Solitude” nga Yiyun Li; “Duke parë fotografitë”, nga Gordon Baldwin dhe Martin Jurgens; “Qeni metafizik: Poezi” nga Pasha Frank Bidart; “Tregime ...

Read More »