Home / Arte / Libri (page 37)

Libri

BETEJA JONË/ Një bashkëbisedim me prof. dr. Paskal Milo

Lufta II Botërore Megjithëse shumë shqiptarë u vranë mes njëri-tjetrit dhe në një moment dy formacione politiko-ushtarake shqiptare i drejtuan “zyrtarisht” armët njëra-tjetrës, Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare nuk mund të konsiderohet assesi një luftë civile. Kështu mendon historiani Paskal Milo, i ...

Read More »

Kadare, shumë pranë çmimit “Angelos”

“Aksidenti” i shkrimtarit Ismail Kadare, pretendent për çmimin e lexuesit në Poloni Gati një vit më parë, përkthyesja polake e shkrimtarit Ismail Kadare, Dorota Horodyska, teksa fliste për krizën e botimeve në Poloni, shpresonte që romani që sapo kishte përfunduar ...

Read More »

Tirana në vitet 1920-1944

“Tirana 1920-1944” është libri i studiuesit Spiro Mëhilli, i cili u prezantua në mjediset e Muzeut Kombëtar. Libri përmban të dhëna që nisin nga periudha e Neolitit, por i fokusuar në vitet ’20-’44. Jeta politike e këtyre viteve, ajo sociale, ...

Read More »

“Nobeli”: Murakami apo Kadare?

Bastet e “Nobelit” e rendisin shkrimtarin shqiptar Ismail Kadare si favorit me 7/1 për të marrë çmimin e madh që ndahet javën e ardhshme Kush do ta fitojë çmimin “Nobel” në letërsi këtë vit? A do të udhëtojë çmimi drejt ...

Read More »

Librat e rinj

Teuta Dhimarko Kasoruho “Shërbëtori i zotërisë së pabesë” Redaktor: Amik Kasoruho Botimet: “Toena” Çmimi: 600 lekë Pas romanit “Bukuroshi i Hollivudit” botuar më 2008-n, shkrimtarja Teuta Kasoruho vjen me një tjetër botim për lexuesin. “Shërbëtori i zotërisë së pabesë” është ...

Read More »

Tirana, Mon Amour

Nga Carla Tagliarini A mund të dashurohesh me një qytet? Përgjigja ime është po. Sepse kështu më ndodhi mua kur arrita në Tiranë. Në imagjinatën time e mendoja gri dhe të trishtuar, ashtu si ndodh kur një vend ka vuajtur ...

Read More »