Home / Kryeartikull (page 11)

Kryeartikull

Vetëm spastrimi nga drejtësia sjell konsensus!

Nga Andrea Stefani Miratimi i kuadrit kushtetues të reformës në drejtësi i ka dhënë rastin lloj-lloj sharlatanëve të klasës së vjetër politike të mburrin vetveten për këtë arritje të madhe që ja atribuojnë po vetes. Dhe thonë gënjeshtra të tilla ...

Read More »

SHËNIM: Letra që na bëri “Hahn pa porta”

Tani që shumëçka është hedhur pas krahëve, ndoshta askujt nuk ja “ndjen” për një copë letër falënderuese që komisioneri i Zgjerimit në BE, Johannes Hahn, u dërgoi faktorëve kryesorë politikë në Tiranë, kryeministrit, kreut të kuvendit dhe kreut të opozitës. ...

Read More »

Vdekja e opozitës

NGA ILIR YZEIRI Refuzimi që PD-ja i bëri propozimit “Nuland” ishte i mundshëm, por jo i pritshëm. PD-ja zgjodhi “jo”-në duke e servirur me frazeologji dinake ballkanike, me arsyetim kinse patriotik dhe e degdisi opozitën shqiptare në humbëtirat e verdha ...

Read More »

Hiri i drejtësisë shqiptare

Nga Illo Foto Shteti dhe drejtësia kanë shenjën e barazimit. Kombet e përparuar kanë histori disashekullore të drejtësisë së tyre. Kanë bërë riparime të shtetit, por karkasa është ruajtur e paprekur. Mjafton të përmendim që Gjermania, Japonia, Italia i ruajtën ...

Read More »

Europa dhe Shqipëria pas Brexit

Sikur të ndjekim historinë, mund të themi pa frikë se britanikët kanë qenë evropianët më inteligjentë. Ata e kanë kuptuar të parët rrezikun që vjen nga ideologjitë e ngurta. Dhe prandaj gjithmonë kanë lëvizuar. Britanikët kanë qenë gjithmonë likuid. Siç ...

Read More »

Sa shumë Anjeza në këtë vend !

Nga Zilie Feçi Të gjitha pamë me zë dhe figurë Anjezën e kopshtit “Diren”. Pamë si qëllonte dhe rrihte një fëmijë dhe si e trajtonte atë. Në fakt, pas pamjeve, edhe të rriturit mbetën me pasoja. Jo vetëm ata që ...

Read More »