Home / Kryeartikull (page 29)

Kryeartikull

Klimë e kontaminuar

ALEXANDER KUDASCHEFF Qëkurse ka marrë postin Kryeministri i ri grek, Cipras, Bashkimi Europian nuk po gjen më qetësi. Një kthim ky në kohët që besohej se i përkisnin një të shkuare të largët Klima politike në BE është e kontaminuar. ...

Read More »

Dita si dëshmitarë e të akuzuarve

ALEKSANDËR ÇIPA  Ka ngjarë diçka historike, por pa brendi të madhe ndryshimi, në historinë e Prokurorisë shqiptare me politikanët e vendit. Ka ndodhur ajo që për 25 vjet është përmendur dhe stërpërmendur si një tabu e patejkalueshme. Burrat e shtetit ...

Read More »

Pse Berisha nxiton të largojë Metën

ANDREA STEFANI Thelbi i kërkesës së PD-së për dorëheqjen e Ilir Metës nga posti i Kryetarit të Kuvendit, është pretendimi se prokuroria nuk mund ta bëjë hetimin për akuzat e Tom Doshit për sa kohë që ndodhet nën kërcënimin e ...

Read More »

Demokracia ka hapin e një kërmilli

Klodian Muço Shumë kohë më parë çmimi “Nobel” në fizikë për studimet mbi mekanikën-kuantike Max Born, shkoi te një mik i veti, një fizikan, që kishte shtëpinë në një fshat. Born vërejti se miku i vet mbas derës kishte varur një ...

Read More »

Ç’do të ndodhë sot me Tom Doshin?

Që prej shpërthimit të deputetit të Shkodrës kundër kryeministrit Rama lajmet për këtë ngjarje kanë qenë të pafundme. Si gjithnjë telenovela të tilla brenda kampit rozë ngjallin kërshëri tek spektatorët. Por ajo që mund të vihet re me çudi është ...

Read More »

Dosjet dhe “ndarja nga e kaluara”

FATOS BAXHAKU Në kalendarin e debateve në Kuvend do të bëjë pjesë në tre muajt e ardhshëm edhe një diskutim, eventualisht një miratim, i njërit prej dy projektligjeve që janë paraqitur në lidhje me të famshmen, të shumëpriturën, të shumëdiskutuarën ...

Read More »

Jepmë pushtet të më njohësh!

BAJRAM PEÇI I kemi njohur prej kohësh, përgjithësisht barkmëdhenj hijerëndë, të majmur, me gushë të rënë nën peshën e dhjamit dhe fytyrë që shndrit nga shkëlqimi i bulëzave të djersës së lyrosur; të pandarë si prani nga familjet e jetët ...

Read More »