Home / Bota (page 700)

Bota

CBT: Turqia ul ndjeshëm deficitin tregtar

Deficiti tregtar turk vazhdoi të ulej në muajin maj duke arritur në total, në një periudhë pesëmujore një tkurrje në mbi 38 për qind, por përkeqësimi i kushteve për eksportet ka hedhur dyshime mbi qëndrueshmërinë e rimëkëmbjes, që është si ...

Read More »

A po e humb presidenti Obama Gjermaninë

Analiza Pas dëbimit të përfaqësuesit të CIA-s nga Gjermania, duket se Uashingtoni nuk kërkon shkallëzim të mëtejshëm të përplasjes me Berlinin. Por pas kuintave, irritimi i amerikanëve është shumë i madh. “Është një sinjal alarmi për qeverinë amerikane për t’i ...

Read More »

Sekreti i raketave të Hamasit mbi Tel Aviv

Izraeli po akuzohet për vrasjen e civilëve, me gjithë posedimin e një teknike moderne luftarake Avionë pa pilotë, zepelinë, kamera për vëzhgim natën: ushtria izraelite ka ngritur mbi Rripin e Gazës një rrjet vërtet modern mbikëqyrjeje. Pikërisht për këtë arsye, ...

Read More »

Politikë monetare pa Uashingtonin

Edhe pas Kampionatit Botëror të Futbollit dritat e skenës në Brazil do të mbeten të ndezura. Në samitin e BRICS Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut duan të iniciojnë një kthesë të politikës globale monetare. Ndër synimet më ...

Read More »