Home / Rajoni (page 379)

Rajoni

Avancim i marrëveshjeve Kosovë – Serbi

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë janë dakorduar pas një takimi në Bruksel për avancimin e zyrave ndërlidhëse dhe të lirisë së lëvizjes Prishtina dhe Beogradi janë marrë vesh për fillimin e funksionimit të vendkalimeve kufitare që mund të mund të shfrytëzohen ...

Read More »

Sheshel: Rroftë Serbia e madhe

Simboli i spastrimit etnik, lideri i radikalëve serbë, Vojislav Sheshel, është kthyer nga Gjykata e Hagës, ku ka qenë i akuzuar për krime lufte. Me këngë për Kosovën, në një rrëmuje totale, rreth një mijë simpatizantë besnikë kanë dalë për ...

Read More »

Stërvitje ushtarake serbo-ruse kundër terrorizmit

Një stërvitje ushtarake mes Rusisë dhe Serbisë kundër terrorizmit, të koduara ”SREM 2014” ka shkaktuar shqetësim të madh në diplomacinë evropiane pasi kjo korrespondon me politikat ekspansioniste ruse drejt shteteve të tjera sovrane, njofton agjencia e lajmeve preshevajonë.com. Pamjet dhe ...

Read More »

Aleancë e re energjetike në Mesdheun Lindor

Greqia, Qiproja dhe Egjipti duan të bashkëpunojnë më ngushtësisht në fushën e energjisë. Me konkertisht bëhet fjalë për rezerva nafte në bregdetin e Qipros. Në një takim në Kajro Presidentët e Egjiptit dhe Qipros, Abdel Fattah al-Sisi dhe Nikos Anastasiades, ...

Read More »