Home / Rajoni (page 439)

Rajoni

Kostunica fle rehat

Kryetari i Partisë Demokratike Serbe (DS), Vojislav Kostunica, deklaroi se sa ka qenë kryeministër i ka respektuar ligjet e Serbisë, dhe se ka ndërgjegjeje të pastër për sa i përket akuzave të diplomatëve amerikanë se ai nuk e respektoi planin ...

Read More »

Shqetesime amerikane per centralin bullgar

Diplomatët amerikanë dyshojnë në sigurinë e centralit bërthamor bullgar Belene, që është në ndërtim e sipër, tregojnë depeshat e publikuara në WikiLeaks, të Ambasadës së SHBA në Sofje. Në korrespodencën ndërmjet ambasadës dhe Departamenti i Shtetit në Washington thuhet se autoritetet ...

Read More »

Bela prezanton dosjet "e veta"

Pas skadimit të afatit 48 orësh për tërheqjen e liderit të BDI, Ali Ahmetit, dhe bashkëpunëtorëve të tij më të afërt nga skena politike, kryetari i Lidhjes Shqiptare (LSH), Valon Bela, prezantoi të mërkurën pasdite tri dokumente – që dukeshin ...

Read More »

Tadic i gatshëm për fillimin e bisedimeve

Presidenti serb, Boris Tadic tha se bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit duhet të nisin për çështje teknike. Përpara një audiencë në Novi Sad, të martën mbrëma, siç raportoi Beta, ai ka thënë se, pavarësisht raportit nga i dërguari i posaçëm ...

Read More »

Zyrtarizohet amaneti i Gjukanovic

Partia Demokratike e Socialistëve (DPS) mbështeti propozimin e ish-kryeministrit malazez, Milo Djukanovic, që për mandatar të ri që qeverisë të zgjidhet Igor Luksic.  Luksic ndërkohë deklaroi se pret që qeveria e re të zgjidhet deri në fund të vitit, dhe ...

Read More »

Mal i Zi, Gjukanovic në largim

Kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanovic do të japë dorëheqjen nga posti i tij për motive ende të panjohura. Lajmin e bëjnë të ditur mediat lokale, sipas të cilave dorëheqja do të njoftohet përmes një konference për shtyp që ...

Read More »

Polemika per perfaqesimin e Shqiptareve

Opozita shqiptare në Maqedoni akuzon qeverinë për anashkalimin e shqiptarëve në institucione. Sipas Demokracisë së Re, ndër qindra punësime që janë bërë nëpër ndërmarrje të ndryshme, nuk është punësuar asnjë shqiptar. Por, nga Bashkimi Demokratik për Integrim thonë se nuk ...

Read More »