Home / Arte (page 104)

Arte

Konferenca: 50 vjet Noli, kryeministër

Në prag të 50-vjetorit të ndarjes nga jeta të një prej figurave më të rëndësishme të historisë sonë, Fan S. Noli, është promovuar dje në Akademinë e Shkencave libri “Fan S. Noli kryeministër”. Libri është një përmbledhje e kumtesave, e ...

Read More »

VERA Ende e dua si dikur …

Vera Ibrahimi / Një rrëfim për jetën në krah të kompozitorit të njohur Feim Ibrahimi. Kohët e dashurisë dhe vitet e para të martesës në “bodrumin” e famshëm ku rrinin artistët … Kritikat që do të vinin mbi artistin pas ...

Read More »

Svevo hodhi pikëpyetje mbi psikanalizën e Frojdit

Enela Hila/ Përkthyesja e Italo Svevos, tregon filozofinë e këtij shkrimtari për shoqërinë e sotme. Kohët kur përkthente “Ndërgjegjen e Zenos” dhe zbulimi i fatalitetit njerëzor, që Svevo e ka parashikuar herët “Jeta aktuale është e ndotur që në rrënjë…çfarëdolloj ...

Read More »

I dashur nip! Studio dhe kujto!

I dashur nip! Studio dhe kujto! Letra e fashme e Umberto Eco-s, një prej studiuesve dhe shkrimtarëve më të mëdhenj të Italisë, është një refleksion mbi teknologjinë dhe një këshillë për të ardhmen. Të ruash në kujtesë çdo ditë një ...

Read More »