Home / Arte (page 108)

Arte

VERA Ende e dua si dikur …

Vera Ibrahimi / Një rrëfim për jetën në krah të kompozitorit të njohur Feim Ibrahimi. Kohët e dashurisë dhe vitet e para të martesës në “bodrumin” e famshëm ku rrinin artistët … Kritikat që do të vinin mbi artistin pas ...

Read More »

“The Prodigy”, këtë verë në Budva

Të mërkurën e 15 korrikut, grupi britanik “The Prodigy” do të performojë në Budva, në kuadër të Exit Adventures. Sivjet, kjo do të jetë performanca e tyre e vetme në Ballkan dhe është pjesë e turneut  ndërkombëtar. Albumi “The Day ...

Read More »

Svevo hodhi pikëpyetje mbi psikanalizën e Frojdit

Enela Hila/ Përkthyesja e Italo Svevos, tregon filozofinë e këtij shkrimtari për shoqërinë e sotme. Kohët kur përkthente “Ndërgjegjen e Zenos” dhe zbulimi i fatalitetit njerëzor, që Svevo e ka parashikuar herët “Jeta aktuale është e ndotur që në rrënjë…çfarëdolloj ...

Read More »

I dashur nip! Studio dhe kujto!

I dashur nip! Studio dhe kujto! Letra e fashme e Umberto Eco-s, një prej studiuesve dhe shkrimtarëve më të mëdhenj të Italisë, është një refleksion mbi teknologjinë dhe një këshillë për të ardhmen. Të ruash në kujtesë çdo ditë një ...

Read More »