Home / Arte (page 148)

Arte

Vdes legjenda e soul-it Bobby Womack

Bobby Womack, këngëtari legjendar amerikan me ngjyrë i muzikës soul, vdiq në moshën 70-vjeçare, njoftoi botimi elektronik i BBC-së. Shkaku i vdekjes së tij nuk është bërë ende publik, por këngëtari ishte i sëmurë me kancer si edhe vuante nga ...

Read More »

“Piramida” – një kryevepër e Ismail Kadaresë

Një prej gazetave më të njohura evropiane, “Neue Zürcher Zeitung”, dhe kritiku i njohur, Andreas Breitenstein, shkruan rreth botimit në gjermanisht të romanit “Piramida” e Ismail Kadaresë Përtej së mirës dhe së keqes Andreas Breitenstein  “Në qoftë se nuk ka Zot, atëherë ...

Read More »

Si e botoi fshehurazi CIA “Doktor Zhivagon” në Rusi

Martin Vennard, BBC Në fillim të shtatorit të vitit 1958, agjenti i shërbimit sekret holandez, Joop van der Wilden, solli në shtëpi armën më të fundit të CIA-s në luftën mes Perëndimit dhe Bashkimit Sovjetik, një pako të vogël ngjyrë ...

Read More »

Akademiku Rexhep Qosja nderohet në Tiranë

Autoritete të larta të shtetit, kulturës dhe shkencave shqiptare vlerësuan mbrëmë punën e gjerë shkencore të akademikut të njohur Rexhep Qosja. Ata morën pjesë në festimet për 78-vjetorin e ditëlindjes së tij në Muzeun Historik Kombëtar të Tiranës, ku u ...

Read More »

Kinema e re 3D në Tiranë

Rrjeti Imperial ka rikstrukturuar tërësisht Kinema Agimin, duke e përshtatur në formatin 3D, për të shijuar në maksimum efekte speciale dhe magjinë e kinematografisë. “Rrjeti Imperial mundësoi ristrukturimin e Kinema Agimi. Do të jetë me teknologjinë 3D”, shprehet Altin Prifti, ...

Read More »