Home / Arte (page 52)

Arte

Udhëtim në Shqipërinë misterioze

Shqipëria, në qendër të filmave dokumentarë, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Dhjetëra kineastë francezë, austriakë, italianë apo serbë sjellin imazhe të vendit në një kohë të trazuar…Studiuesi Abaz Hoxha i ka hulumtuar këto kronika Regjisorë apo gazetarë francezë, gjermanë, italianë, ...

Read More »

Të panjohurat e Naim Frashërit

Si një nga krijuesit dhe figurat qendrore të letërsisë së Rilindjes sonë Kombëtare për të janë shkruar monografi dhe studime të veçanta letrare ku janë nxjerrë në pah fillesat e krijimtarisë, talenti i tij, vështirësitë e të vjershëruarit në shqip ...

Read More »

Kur burrat ndihen “seks i dobët”

“Mbroni shpellarin”, komedia me regji të Inis Gjonit, vjen sot në skenën e Teatrit Kombëtar, pas turneve në qytete të vendit Në shekullin XXI, nuk mund të quash vetëm femrat “Seks i dobët”. Ndërsa pabarazia gjinore dhe dominimi i burrave ...

Read More »

Ermonela Jaho rikthehet në TKOB

Sopranoja e njohur do drejtojë për tri ditë një masterklas Sopranoja e njohur, Ermonela Jaho, do të jetë e pranishme në Teatrin e Operës dhe Baletit më datat 10.11 dhe 12 mars për të marrë pjesë në masterklas-in që do ...

Read More »

Librat e rinj

D. H. Lawrence “Bij dhe dashnorë” Përktheu: Krenar Hadëri Botimet: “Pegi” “Bij dhe dashnorë” është portretizimi i parë modern i një fenomeni që më pas, falë Frojdit, do të njihej si kompleksi i Edipit. Kurrë s’ka pasur djalë më të ...

Read More »

Letërsia është shpëtimi

Italo Svevo “Letërsia duhet të jetë shërimi dhe një formë mbrojtjeje nga jeta”, kështu e shihte letërsinë një prej personazheve më të njohura të letërsisë italiane, Italo Svevo. Me një ndikim të jashtëzakonshëm nga studimet mbi teoritë e Frojdit dhe ...

Read More »