Home / Arte (page 57)

Arte

Misteri nën kapelat e femrave të Marubit

Ekspozita “499 965 Familja Marubi”, Pionierët e fotografisë shqiptare”, hapur në galerinë Irrgang në Berlin pritet mirë nga vizitorët gjermanë Jutta Benzenberg: Doja të tregoja Shqipërinë përmes portreteve të njerëzve Në fytyrën e saj mund të ndiesh dëshirat. Flokët e ...

Read More »

Vilma Hodo, në rolin e një femre pa emër

Aktorja tregon personazhin që çon një çift drejt divorcit Ajo është thjesht vajza e fotokopjes, ose ndryshe thjesht Ajo. Vilma Hodo, një nga aktoret e reja të talentuara të teatrit është zgjedhur nga regjisori Erion Kame për të interpretuar personazhin ...

Read More »

HADRIANOPOLI

Qyteti shtrihet në fushën ndërmjet malit Bureto dhe Gjirokastrës. Hadrianopoli përfaqësonte pushtetin romak në Jug të Shqipërisë. Me shkatërrimin e Antigonesë lindi ideja për ta zëvendësuar atë. Prandaj u ideua dhe u ndërtua Hadrianopoli. Ky qytet u ndërtua në fushë, ...

Read More »

Librat e rinj

Martin Amis Shtëpia e takimeve Përktheu: Fari Laçka Zhanri: Roman Botimet: “Saras” Libri flet për historinë e pazakontë të dy vëllezërve të cilët bien në dashuri me të njëjtën grua. Një “trekëndësh dashurie” siç e quan autori që në fillim. ...

Read More »

Përballja me historinë e Fetnete Ramosajt

“Terrori dhe gjenocidi i Serbisë në Kosovë”, historia e masakrave në 200 fotografi dhe dokumente, vjen në një ekspozitë në Muzeun Historik Kombëtar Fetnete Ramosaj, ish-luftëtare e UÇK-së, dhe një grua e angazhuar për të drejtat e njeriut në Kosovën ...

Read More »

Ikja e bukur e Tomaž Pandur

Ndahet nga jeta në moshën 51-vjeçare regjisori slloven, Tomaž Pandur, teksa përgatitej të ngjiste në skenën e Teatrit të Shkupit “Mbretin Lir” Laert Vasili: Ai ishte mentori im në teatër, bota humbi një ndër regjisorët më të mirë Tomaž Pandur, një ...

Read More »