Home / Arte (page 61)

Arte

Sekretet e familjes Adams

“Të çmendurit Adams”, quhet komedia muzikore që do të ngjitet më 5 mars premierë në skenën e teatrit eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Një shfaqje ku preken mjaft tema universale, ndër të cilat më kryesorja është ajo e vlerave të familjes. Ku gjenden ...

Read More »

Shifrat e çmimeve Oscar 2016

Që nga gjatësia e tapetit të kuq deri te statuetat, më poshtë vijojnë shifrat kryesore të çmimeve Oscar, ceremonie e 88-të e të cilëve do të zhvillohet të dielën në ”Dolby Theatre” të Hollywoodit. * Numri i votuesve në Akademinë ...

Read More »

“Made in Albania”, dhe debati për teatrin

“Made in Albania”, Altin Basha dhe Stefan Çapaliku sjellin dramën shqipe në skenën e Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli” Luftar Paja – “Made in Albania” rikthen në teatër pas pesë vitesh aktorin Luftar Paja. Ajo çfarë është emocionuese për të është fakti ...

Read More »

Kultura “nuk të jep bukë”

Nga Mira Tuci Toka shqiptare gjallon prej një talenti artistik në një shpërpjesëtim real me vlerësimin dhe shfrytëzimin e kësaj bujarie të Zotit apo të gjenit … pagëzojeni si të dëshironi. Vokale me timbrikë të spikatur, profesionistë që bëjnë të ...

Read More »

Kur arti paralajmëron rrezikun

Me Edi Hilën në një bisedë për qytetin, të shkuarën dhe artin Nga Alda Bardhyli Bisedat me Edi Hilën nuk ndryshojnë shumë nga ndjesitë që të lënë pikturat e tij. Grija e ftohtë që ka veshur lehtë tablotë e mëdha ...

Read More »

Pikturat që lindën nga errësira

Llambi Blido, me një ekspozitë personale në Galerinë Kombëtare të Arteve Dy periudhat kryesore të krijimtarisë së piktorit Llambi Blido do të vijnë përmes tablove të mëdha që do të zënë sot hapësirën kryesore të Galerisë Kombëtare të Arteve. Me ...

Read More »