Home / Arte (page 62)

Arte

“Atë që dashuria më tregon”

Një koncert me veprat e kompozitorit Feim Ibrahimi me rastin e 80-vjetorit të lindjes. Në piano interpreton e bija “Atë që dashuria më tregon” quhet koncerti që do të mbahet sot në orën 19:00 në Akademinë e Arteve, në kujtim ...

Read More »

Librat e rinj

Paula Hawkins Vajza në tren Përktheu: Taulant Hatia Botimet:“Morava” Çmimi: 1000 lekë Rejçëlli i hipën çdo ditë të njëjtit tren. Çdo ditë kalon nëpër të njëjtën rrugë, buzë disa shtëpive në rrethina dhe, kur treni ndalon te sinjali, sheh po ...

Read More »

Sa peshon arti bashkëkohor?

Informal Mind vjen si Manifest më 5-10 dhjetor nën kurimin e Klod Dedja/Gjashtë artistë “provokojnë estetikisht” te Piramida “Informal Mind”, një nga aktivitetet e rëndësishme të artit bashkëkohor në vend, këtë vit zhvendoset në Tiranë. Piramida do të jetë skena ...

Read More »

Disa orë me Martin Camajn

“Kandili i Argjandit” më 5 dhjetor në skenën e Teatrit “Kujtim Spahivogli” Kur regjisori Fatbardh Smaja nisi të punonte për të vënë në skenën e teatrit të Shkodrës dramën e Martin Camajt, nuk mund ta mendonte se koha e tij ...

Read More »

Të kapësh mendimin

APNEA / Andi Nallbani sjell në një ekspozitë në galerinë “Zeta” krijimtarinë 15-vjeçare Nuk ka një kohë takimi mes Andi Nallbanit dhe pikturës. Ngjyrat dhe tablotë ishin kudo nëpër shtëpi, që para se ai të vinte në jetë. Me grishjen ...

Read More »