Home / Opinion (page 50)

Opinion

Përgjithmonë të terrorizuar nga Saliu

Nga Andrea Stefani Erdhi në politikë me premtimin për të bërë diçka krejt ndryshe nga Enver Hoxha por ka mbi 25 vjet që ka mbetur në krye të politikës  po si ish-diktatori. Ku duhet kërkuar sekreti i kësaj udhëheqsie aspak ...

Read More »

E majta radikale

Nga Leart Kola Në emisionin OPINION të para disa kohëve, ku i ftuar ishte Ben Blushi, nga analistët pjesëtarë të togës së pushkatimit, i akuzuari, meqenëse nuk mund të kryqëzohej për “problemet statutore” që ngrinte, u vu në shenjestër për qëndrimet ...

Read More »

Ekuilibruesi Virtuoz

Nga Alexander Kudascheff* Hans Dietrich Genscher nuk ishte politikani i jashtëm i lindur. Megjithatë ai u bë simboli i ministrit të Jashtëm gjerman, 18 vjet me radhë. Ai e përfaqësonte, e jetonte, ai e mishëronte politikën e jashtme të Republikës ...

Read More »

COGITO, ERGO …

Nga Edvin Kukunja Në një video që qarkullon kohët e fundit në rrjetet sociale tregohet, thjesht e qartë, vetia e tingullit për të “manipuluar” lëndën. Një pikë lëngu trajtësohet në efektin e valëve mekanike që tingulli gjeneron në hapësirë. Ky ...

Read More »

Të dish të dëgjosh në politikë

Nga Xhavit Haliti* Dëgjimi si funksion fiziologjik, është tjetër gjë nga ajo sa di të dëgjosh, të kuptosh të dëgjuarën në raportet politike. Gjuha është mjeti universal i komunikimit, por që kurrsesi nuk garanton njëllojshmërinë e kuptimit të fjalëve mes ...

Read More »

Rektori që nuk u shqiptarizua

Nga Dr.Jorgo Mandili Zgjedhjet universitare janë shpallur. Pavarësisht opinioneve për nulitetin e këtyre zgjedhjeve, “xhonturqit” e rilindjes së arsimit nuk duan të dëgjojnë. U është mbushur mendja se e “dinë mirë çfarë bëjnë dhe ku duhet të arrijnë”. Ashtu qoftë! Nuk ...

Read More »

Drama e dramës shqipe

Po flitet e po debatohet këto kohë për vdekjen e dramës shqipe në teatrot tona. Thuhet se nuk ka dramaturgë për të qenë, se nuk gjenden vepra cilësore, por mbi të gjitha se, sipas drejtorit të Teatrit Kombëtar të kryeqytetit, ...

Read More »

Pse u sulmua Brukseli?

Adam TAYLOR Ndërsa shumica e këtyre luftëtarëve mund të jenë në Siri, Irak apo mund të jenë vrarë gjatë luftimeve, të tjerë dihet se kanë hyrë sërish në Europë. Autoritetet besojnë se 100 prej tyre mund të jenë kthyer, përfshirë ...

Read More »

“Republika ideale” dhe PS

Nëse je një qytetar i zakonshëm i kësaj republike dhe rrekesh të kuptosh thelbin e debatit disamujor brenda PS, që kulmoi në Kongresin tonë të fundit, të lindin vetvetiu disa pyetje: A u debatua për gërmën, apo për frymën? Për ...

Read More »