Home / Opinion (page 58)

Opinion

Një president idhnak dhe joserioz

Edi Rama zor se e kishte menduar se batutat me protokoll dhe dalje para avionit, që lëshoi ndaj Bujar Nishanit me rastin e ardhjes së Xhon Kerrit në Tiranë, do t’i ktheheshin pas në formën e një refuzimi sa qesharak, ...

Read More »

Si e trajtojmë të kaluarën?

Nga Dorian Koçi Intervista e fundit e Nexhmije Hoxhës, së vesë së diktatorit komunist dhe një nga bashkëpunëtoret më të afërta të tij e kapi në befasi publikun shqiptar. Të mësuar me kulturën e mbylljes së gojës, harrimit dhe denigrimit, ...

Read More »

Demokracia në rrjedhat e kohës

Nga Ferit BACA Demokracia duhet të kuptohet dhe zbatohet si një proces jetik dhe i pandërprerë, që përfshin në “vorbullën” e saj të gjitha shfaqjet dhe aspektet e jetës shoqërore. Ajo lulëzon atëherë kur për fatin e saj kujdesen qytetarët, ...

Read More »

Blushi , si individ apo si fenomen ?

Zilie  Feçi Zhurma politike e ditëve të fundit, përjashtuar debatin e dukshëm me protagonistë politikanët, të enjteve në seancat plenare, lidhet vetëm me Partinë Socialiste. Ethet e një gare, që askush nuk mund të thotë në këtë moment nëse do të ...

Read More »

Frikë , urrejtje dhe megalomani

Nga Ines Pohl Çdo politikan që zgjidhet i zhgënjen zgjedhëset dhe zgjedhësit. Sepse, në fushatën elektorale zgjohen shpresa, të cilave nuk mund t’u përmbahesh. Këtë mund ta quash gënjeshtër të përllogaritur. Kësaj i shtohet mbivlerësimi i vetes. Shumë vetë nuk ...

Read More »

Si vëllavrasës dhe vëllagjetës politikë

Nga Aleksandër Çipa Një akt qesharak dhe një konsistencë oponenciale po rikthejnë në realitetin e brendshëm të PS-së një moment të munguar të debatit rreth lirisë dhe demokracisë së brendshme. Akti qesharak është ai që pati për protagonist të dikurnjohurin ...

Read More »

A kemi strategji të rritjes ekonomike?!

Nga Epidamn Zeqo* Katër simptomat kryesore të krizës ekonomike që ka mbërthyer Shqipërinë, që nga viti 2011, janë: pamundësia për marrje kredie; rënia e kërkesës agregate; papunësia e lartë dhe niveli i ulët i investimeve të huaja. Pas goditjeve të ...

Read More »

Ç’po ndodh me pensionet?

Letër kritike e dashamirëse ministrit të Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi Nga Ismet Isufi   I nderuar zoti Ministër, Nuk njihemi, por kam arsye, t’u drejtohem si anëtar i udhëheqjes së Partisë që qeveris; si pjesëtar i pushtetit legjistativ dhe atij ...

Read More »