Home / Opinion (page 64)

Opinion

Kriza për bashkësinë e të kulturuarve

Nga Aleksandër Çipa Në realitetin e sotëm të shoqërisë shqiptare mbishquan kriza e pakulturimit. Është prezente në shumëçka, por më tepër shfaqet në debatin publik, në polemikat publike, në komunikimin dhe ligjërimin publik dhe në mënyrën më tronditëse e të ...

Read More »

Armiku te porta

Nga Sokol Shameti  Qeveria socialiste në pushtet arriti më në fund në ditën që të akuzohet nga e djathta për ekstremizëm djathtist. Nëse do ta përfytyronim këtë qeveri si një vashë moskokëçarëse dhe disi çapkëne, sot është dita kur aventurat ...

Read More »

Përse Toni Bler ka të drejtë !

Nga Arben Manaj Ndërhyrja e ish-kryeministrit britanik, Toni Bler, në debatin mbi atë se cili do të jetë ose do duhet të jetë udhëheqësi i ri i Partisë Laburiste britanike në opozitë, është një preferencë e qartë e tij, më ...

Read More »

Të fala verore nga Tetova

Nga Ndue Dedaj Nuk është vetëm deti i lakmuar gjatë verës, po dhe mali. Si dy duar që ngjatjetojnë njëra-tjetrën dhe për sa i përket turizmit, që jo më kot emërtohet në bregdetar dhe malor. Por nuk qenka pa pengime ...

Read More »

Shqipëria e lumtur me partinë shtet

Pas përfundimit të zgjedhjeve të 21 qershorit u konfirmua një pandehmë e imja e vjetër që e përsëritja mes miqsh se shqiptarët janë në kërkim të një lideri që t’i çojë drejt shtetit unitar, sepse tradita jonë nuk e pranon ...

Read More »

Punë, punë! dhe punë(sim) pak

Ndue Dedaj Janë të paktë shqiptarët që punojnë, dhe pse përditë thërrasim: “Punë, punë!…” Çfarë ka ndodhur kështu me ne, na ka lënë puna, apo e kemi lënë ne atë? Ka një çerek shekulli që ka papunësi masive. Gjithë këto ...

Read More »

Ka edhe drejtësi në këtë botë

NGA MUSTAFA NANO Lidhur me ndeshjen e futbollit Serbi – Shqipëri të luajtur në stadiumin e Beogradit më tetor 2014, e cila u zhvillua ashtu si u zhvillua, mund ta gjeni në Wikipedia një përshkrim korrekt të asaj që ka ...

Read More »

Ripajtimi dhe reforma e kërkuar nga BE

Nga Aleksandër Çipa Kryeqyteti ynë këtë dhjetëditësh pati një cikël vizitash të rëndësishme diplomatike dhe takimesh të nivelit të lartë politik. Është ndoshta një numër nga më të lartët, ikje-ardhjesh të krerëve të diplomacisë europiane dhe asaj amerikane, si dhe ...

Read More »