Home / Opinion (page 72)

Opinion

Çizme të përbaltura

FATOS BAXHAKU Me ndrojtje vërtet, por ama balta ka nisur ca të thahet mbi çizmet e të gjithëve, të përmbyturve, politikanëve punëshumë, vullnetarëve, bamirësve të bujshëm apo të heshtur, ushtarëve, policëve, zjarrfikësve, fëmijëve, pleqve, burrave me lot të tharë… Bën ...

Read More »

Politikë mbi gomone

SKËNDER MINXHOZI Kur mijëra njerëz vërshuan krejt papritur në rrugët e Tiranës, për të protestuar kundër shkatërrimit të stokut kimik të Sirisë në territorin shqiptar, shumëkush tha se kjo krizë u importua nga larg dhe u shfaq në ambientin shqiptar ...

Read More »

Për pak më shumë dinjitet njerëzor

NDUE DEDAJ Lufta e “vogël” e klasave Lufta e klasave ka qenë përbindëshi i dukshëm dhe i padukshëm i regjimit komunist. Nuk ishte vetëm lufta gjëmimtare që zhvillonte Hoxha kundër “klasave të përmbysura” e grupeve kinse komplotiste, që nga mbledhja ...

Read More »

Me zemër në dorë e mendje të hapur

Nga: Mirela Kumbaro * I dashur Kiço Blushi Duke respektuar angazhimin tuaj për të dorëzuar shkrimin e radhës në redaksi dhe sidomos duke ruajtur nostalgjinë për autorin e librave të dashur të fëmijërisë, më lejoni t’ju drejtoj dy radhë për ...

Read More »

Pas festës fillojnë negociatat

Euforia pas fitores zgjedhore kaloi. Syriza zgjohet në realitetin e fakteve financiare. Greqisë i nevojitet tani ndihmë, mendon Bernd Riegert. Një gjë nuk duhet t’ia mohosh qeverisë së re në Greqi. Ajo është në gjendje të mësojë dhe shumë shpejt. ...

Read More »

Shitësja e bajameve

ARTAN MULLAJ Ka dy vathë të ndryshkur në veshin e majtë, asnjë në të djathtin dhe disa vrima të shpuara. Sy të zinj depërtues, të futur thellë në zgavra; dhëmbë të palarë, dhëmballë të prishura. Kur buzëqesh, në fytyrë i ...

Read More »