Home / Opinion (page 80)

Opinion

Fantazma e Agjitprop-it me Bes Kallakun

Besart Kallaku, thënë ndryshe Gjini i “Portokallisë”, ka krijuar para pak ditësh një skeç, ku luan rolin e një të penduari. Kjo video është përhapur gjerësisht në rrjetet sociale. Pjesë të saj janë publikuar në mënyrë ilustrative edhe nëpër edicione ...

Read More »

Parlamenti sipas jo-politikës

NDUE DEDAJ  Meqenëse 140 deputetët e Kuvendit të Shqipërisë janë në dorën e 2 – 3 individëve, thënë ndryshe liderëve politikë, ia lejuam vetes dhe ne të ndërtojmë Parlamentin shqiptar, se si ai duhet të jetë, pak a shumë sipas ...

Read More »

Po me Besin ç’patën?!

ILIR YZEIRI Videoja që parodizonte vrasjet me pagesë të politikanëve shqiptarë me dorës aktorin e talentuar të “Portokallisë”, Besart Kallaku, ishte vërtet e bukur dhe paraqiste perceptimin kolektiv të një afere që, ashtu siç është paraqitur, është një lëndë e ...

Read More »

Barbaria e festës: Dolli me … plehra?!

ANDREA STEFANI U bënë shumë vjet që pas kremtimit të asaj që quhet Dita e Verës, lëndinat e parkut në Liqenin Artificial të Tiranës i gjen të përmbytura nga mbeturina gjithfarë soj: letra, qese, gazeta, ambalazhe patatinash a kokoshkash të ...

Read More »

Loja me gogol

KAMBER VELAJ Socialistët, jo vetëm që nuk bënë as përpjekjen më të vogël për të vënë Saliun e rrëzuar nga pushteti përballë akuzave që ata ia numëronin çdo ditë në 8 vjet, por përkundrazi, bënë ç’mos që të mos e ...

Read More »

Katarsisi financiar grek, po i yni?

NGA FATOS COCOLI* Një lajm i bujshëm ka dalë pardje nga disa gazeta greke, për ish-kryeministra dhe ministra finance të Greqisë, që kanë kryer shmangie fiskale, evazion në nivele miliarda euro, nëpërmjet bankës zvicerane HSBC, e cila i ndihmonte klientët ...

Read More »

Putinizimi i Ballkanit

Nga Fedja Pavloviç/“EU Observer”* Që Putinizmi po kërcënon kufijtë e Evropës, kjo është një deklaratë tepër në modë. Shumë më pak popullore është pyetja që ajo ngre: ku saktësisht shtrihen kufijtë e këtij fenomeni? Në pamje të parë përgjigja duket ...

Read More »

Diplomaci “Made in China”

NGA DOC DR VASIL KURETA Ambasadori i Kinës në Belgjikë para disa ditësh përcolli përmes mediave një deklaratë rreth të cilës lindën dhe reagimet përkatëse. Kjo jo thjesht se ai është përfaqësues i një shteti të madh, që aspiron të ...

Read More »