Home / Opinion (page 82)

Opinion

“Laokonti” në mbretërinë e informalitetit.

ALEKSANDËR ÇIPA Qeveria “Rama” u ka shpallur luftë eminente vjedhësve të energjisë elektrike. Deklaratat e prera të Kryeministrit dhe sidomos përfshirja në këtë aksion e strukturave të Policisë së Shtetit, po e shndërrojnë këtë sfidë, në një “bast” me kosto, ...

Read More »

Çelësi i Beogradit

FADIL LEPAJA Serbët i ka kapur historia. “Histeria” do të më korrigjoni ju, në përpjekje krejtësisht të arsyetuar për të më shpëtuar nga turpi publik i ngatërrimit të nocioneve kaq elementare. Jo or vëlla! S’ka të bëjë kjo veç me ...

Read More »

Europa nuk është kurvë , por shpresa e shqiptarëve

ANDREA STEFANI [CALLOUT]Thuaji sikter Europës si den baba den Shqipëri moj kuçkë, ç’na bëre verem – (Ismail Kadare, Viti i Mbrapshtë) Uh! Evropë, ti kurva e motit – (Gjergj Fishta, Lahuta e Malcis) E duam Shqipërinë si gjithë Europa! – (Shqiptarët)[/CALLOUT] S’ka asnjë dyshim ...

Read More »

Mes zjarrit dhe ujit

SOKOL SHAMETI Ndërsa pritet me padurim vendimi i UEFA-s mbi ndeshjen Serbi-Shqipëri të 14 tetorit, të gjithë ëndërrojnë të kenë pasur të drejtë. Në median shqiptare është ndezur ndërkohë një dyanësi aq e madhe mbi këndvështrimin që duhet të mbajmë ...

Read More »

Nga Butaris në Selanik te Seferi në Beograd

ALEKSANDËR ÇIPA Janis Butaris njihet në opinionin grek, por sidomos atë të Selanikut, si një ndër kryebashkiakët më luajalistë dhe demonstrues i përhershëm i ndjenjës kozmopolite. Ai qeveris qytetin grek në veri të vendit, të njohur ndryshe si “kryeqytet i ...

Read More »

“Ministria e zemrës “

FADIL LEPAJA Keni zemër të sëmurë? Mendoni se jo? Mos mendoni! Verifikojeni te mjekët më të mirë nga shtëpitë tona publike të shëndetit apo në ato private. E kush ka zemër të mirë sot me gjithë këtë stres që po ...

Read More »

Faleminderit Serbi !

ARTAN MULLAJ Ndodhi edhe në 100-vjetorin e Pavarësisë ky rebelim i shëndetshëm patriotizmi kolektiv i shqiptarëve, por këtë herë në një përmasë tjetër, më të madhe, vullkanike, të frikshme. Nëse në Festën e Flamurit frymën e krijoi krenaria, në ndeshjen ...

Read More »