Home / Bota / Rreziku nga gazi nervor në Britani, me qindra ‘të lahen mirë’

Rreziku nga gazi nervor në Britani, me qindra ‘të lahen mirë’

Autoritetet thanë se rreziku për publikun e gjejë është i ulët, por të gjitha ata që ishin në këty dy lokale pas orës 13:30 të 4 marsit, bëjnë mirë të ndjekin udhëzimet. Veç rrobave, njerëzit duhet të lajmë edhe telefonat celularë, çantat, bizhuteritë e të tjera si këto.

Ekspertët thonë se nëse këto sende janë të ndotura me agjentë nervorë dhe nuk lahen, përgjatë javëve apo muajve mund të shkaktojnë probleme shëndetësore. Paralajmërimi i zuri në befasi banorët e Salisbury që po pyesin se pse nuk morën këshilla të tilla që me herët dhe prania e dhjetëra ushtarakëve në qytet nuk ka bërë asgjë për ti qetësuar ata.

Ushtarët, ekspertë të armëve kimike, i janë bashkuar hetimit për të zbuluar autorët e sulmit me gaz nervor ndaj ish spiunit dhe vajzës së tij që gjenden në spital në gjendje kritike. në gjendje serioze është edhe detektivi Nick Bailey, i pari që mbërriti në vendngjarje dhe që u prek nga substanca e përdorur.

Leave a Reply

%d bloggers like this: