Home / Bota / Brazil, tentohet të vritet kandidati për President, i ashtuquajturi “Trumpi brazilian”

Brazil, tentohet të vritet kandidati për President, i ashtuquajturi “Trumpi brazilian”

Teksa Brazili ka hyrë në periudhën e fushatës elektorale për zgjedhjen e Presidentit të ri të vendit, dhuna s’ka të ndalur, e atentatet po ashtu.
Jair Bolsonaro, kandidati në zgjedhjet presidenciale në Brazil u sulmua me thikë gjatë një tubimi zgjedhor në shtetin juglindor Minas Gerais.

Politikani kontrovers, i cili ka zemëruar shumë në Brazil me komente raciste dhe homofobike, qëndron lart në sondazhe.

Politikani i ekstremit të djathtë, 63-vjeçari Bolsonaro përfaqëson Partinë Social-Liberale, ai ndiqet nga miliona brazilianë në mediat sociale dhe shumëkush i referohet atij si “Trumpi brazilian”.

Zgjedhjet e përgjithshme në Brazil do të zhvillohen në tetor.

Leave a Reply

%d bloggers like this: