Home / Bota / BE – Arrihet marrëveshje për reformimin e eurozonës

BE – Arrihet marrëveshje për reformimin e eurozonës

Ministrat e Financave të Bashkimit Europian arritën sot një marrëveshje mbi reformën e zonës euro, njoftoi zëdhënësi i Eurogrupit, Luis Rego, në profilin e tij në “Twitter”.

“Mbledhja përfundoi pas 18 orësh (negociata). Ne kemi një marrëveshje mbi reformimin e zonës euro”, shkruan ai.

“Kemi një rezultat të mirë. reforma e eurozonës po përparon me hapa vendimtarë. Faleminderit të gjithë atyre që na ndihmuan”, deklaroi ministri gjerman i Financave.

Marrëveshja e arritur mes 27 ministrave të Financave të BE-së duhet të marrë miratimin e krerëve të shteteve dhe qeverive gjatë një samitit që do të zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel.

Leave a Reply

%d bloggers like this: