Home / Politika / Sondazhi/ 75 % e shqiptarëve kundër djegies së mandateve nga opozita

Sondazhi/ 75 % e shqiptarëve kundër djegies së mandateve nga opozita

Report tv në bashkëpunim me institutin Italian “GPF Inspiring Research” sjellin sondazhin e parë për situatën politike në vend dhe pritshmëritë për zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019. I ftuari special i mbrëmjes së sotme në emisionin “Repolitix”, është Roberto Baldassari, i cili rikthehet për publikun shqiptar pas parashikimeve të sakta që bëri për zgjedhjet e vitit 2015 dhe 2017 me institutin “Piepoli”, aktualisht president i “GPF Inspiring Research”. Në këtë sondazh të parë qytetarët i janë përgjigjur pyetjes se cilat janë arsyet e klimës së tensionuar politike që ka përfshirë vendin. Sondazhi jep përgjigje edhe për votën e shqiptarëve nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot.

Pyetjes se ‘A jeni dakord me vendimin e opozites per djegien e mandateve?’ i jane pergjigjur 16.7% PO, 62.8% JO dhe 12.2 % i kuptojne arsyet por e quajne te gabuar, ndersa 8.3% pergjigjen SE DI.

Leave a Reply

%d bloggers like this: