Home / Bota / PARIS – Xi: Kina shpreson në një Europë të bashkuar dhe të zhvilluar

PARIS – Xi: Kina shpreson në një Europë të bashkuar dhe të zhvilluar

Presidenti kinez Xi Jinping deklaroi sot në Paris se një Europë e bashkuar dhe e zhvilluar përkon me vizionin tonë të një bote shumëpolëshe.

“Kina do të shpresojë gjithnjë në një Europë të integruar dhe të zhvilluar”, shtoi Xi Jinping gjatë një deklarate të përbashkët me Emmanuel Macron në Elize.

Preisdenti kinez, Xi Jinping ndodhet në Francë për një vizitë shtetërore në kuadër të një mini turneu që e ka dërguar në Itali dhe Monako ku po promovon projektin gjigant të Pekinit “rrugët e reja të mëndashit”.

Leave a Reply

%d bloggers like this: