Home / Kosova / Kush është shqiptarja që do të drejtojë komunën e dytë më të madhe në Suedi

Kush është shqiptarja që do të drejtojë komunën e dytë më të madhe në Suedi

Shqiptarja nga Kosova, Blerta Hoti, 33 vjec, është zgjedhur kryetare e komunës së dytë më të madhe në Suedi, Goteborg. Këtë e ka bërë të ditur ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, përmes një statusi në ‘Facebook’.
Ai shkruan se dikur Blerta ishte azilkërkuese në Suedi, ndërsa sot arriti të fitojë post drejtues në këtë shtet. “Ne duhet të jemi tubat e fjalimit të qytetarëve. Unë dua të ndërtoj një Gothenburg që do të mbajë së bashku, kështu që ose ti je pjesë e problemit ose pjesë e zgjidhjes,” thotë ajo.
“Dikur azilkërkuese në Suedi, dhe sot e emëruar në një post drejtues pikërisht në Suedi. Blerta Hoti merr timonin e komunës së dytë më të madhe në Suedi, Göteborg. Urime Blerta!”, ka shkuar Pacolli.
Blerta Hoti, 33 vjeç, lindi në Kosovë. Ndërsa konflikti ballkanik u përshkallëzua në fillim të viteve 1990, prindërit e saj kërkuan mbrojtje jashtë vendit.
– Të jetosh në Kosovë nuk ishte e sigurt, kështu që prindërit e mi vendosën të kërkojnë mbrojtje diku tjetër. Ne morëm azil dhe arritëm të krijojmë një jetë në Suedi, “thotë ajo. Fluturimi për në Suedi është gjithashtu arsyeja pse ajo u përfshi politikisht. Ajo e sheh veten si një produkt të shoqërisë suedeze të mirëqenies. Me mundësinë e arsimit, të mësoni gjuhën dhe të përfshiheni në politikën e partisë.
Blerta Hoti i bashkohet Arba Kokalarit, si njëra ndër shqiptaret që arriti sukses në Suedi e cila u zgjodh deputete ne Parlamentin Europian.
Shumë shqiptarë të cilët emigruan në shtetet perëndimore kanë arritur suksese të mëdha. Nga muzika, arti politika e shkenca

Leave a Reply

%d bloggers like this: