Europa

Europa

Përmbajtje të paligjshme dhe keqinformim, KE nis hetimet ndaj “X-it” të Elon Musk

Komisioni Evropian ka hapur një çështje ligjore ndaj platformës së mediave sociale “X”. Krahu ekzekutiv i Bashkimit Europian bër të…

Read More »

Çfarë ka kryeministri hungarez, Viktor Orban kundër Ukrainës?

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka paralajmëruar se mund të pengojë procesin për ndihmat e ardhshme financiare për Ukrainën, pasi vendosi…

Read More »

Orban tregon pse nuk i vendosi veton integrimit të Ukrainës

“U përpoqa t’i bindja se një ndihmë e dhënë keq është me keq se të mos ndihmosh fare.” Kryeministri i…

Read More »

Këshilli Europian rezerva për ujdinë Rama-Meloni

Këshilli Europian për refugjatët dhe emigrantët, ECRE me seli në Bruksel, shprehu rezerva lidhur me një sërë çështjesh që paraqesin…

Read More »

BE “dritë jeshile” për Ukrainën dhe Moldavinë

27 liderët e Bashkimit Europian kanë vendosur të enjten të hapin negociatat e pranimit në Union me Ukrainën dhe Moldavinë.…

Read More »

Michel: Urojmë që të gjejmë zgjidhje për vështirësitë e hasura

Shefja e Komisionit Europian deklaroi sot nga Brukseli se Unioni pret që të hapë sa më shpejt bisedimet për grup-kapitujt…

Read More »

Evropianët janë pro anëtarësimit të Ukrainës në BE, por jo për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ndërkohë në rastin më të mirë, janë të ftohtë në lidhje me zgjerimin e mundshëm të bllokut për Gjeorgjinë dhe…

Read More »

Macron akuzohet për tradhti ndaj Republikës së Francës

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, është akuzuar se e ka tradhtuar Republikën e Francës, pasi mori pjesë në një ceremoni…

Read More »

Një spital në Itali përfshihet nga flakët, vdesin katër persona

Të paktën katër persona kanë humbur jetën pas një zjarri që shpërtheu në një spital në Itali. Zjarri shpërtheu në…

Read More »

Presidentja sllovake kritikon planet e Ficos për reforma

Presidentja sllovake, Zuzana Çaputova, i ka kritikuar planet e Qeverisë së re në Bratislavë për të bërë ndryshime në sistemin…

Read More »
Back to top button