Ujdia me Italinë, Këshilli i Europës: Shqetësim për shkelje të të drejtave të njeriut!

Këshilli i Europës reagoi përmes Komisioneres së Lartë për të drejtat e njeriut, Dunja Mijatovic ndaj marrëveshjes se arritur mes Shqipërisë dhe Italisë për emigrantët, duke përcjellë shqetësimet që përcjell sipas tij një ujdi e tillë. Mijatovic tha se po shtohet droja ndaj një të ashtuquajturi “trend europian” që përgjegjësitë për azilkërkuesit të dalin jashtë…

Read More

Raporti i Brukselit për Shqipërinë: Korrupsioni mbetet shqetësim serioz

Pavarësisht disa përparimeve, lufta ndaj korrupsionit në Shqipëri, mbetet një shqetësim serioz”. Ky është vlerësimi i raportit për Shqipërinë, i cili pritet të miratohet sot në Bruksel. Sipas dokumentit, vendi “ka njëfarë niveli përgatitjeje” në luftën kundër këtij fenomeni, i cili shihet “i përhapur në shumë fusha të jetës publike dhe të biznesit”, ndërkohë që…

Read More

Marrëveshja për klandestinët, zv.ministri italian: Historike!

Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar një marrëveshje për ngritjen e dy strukturave për pritjen e refugjatëve në vendin tonë. Zv.ministri i Shtetit të Italisë Giovanbattista Fazzolari në një intervistë për median italiane ‘Corriere Della Sera’ jep detaje nga kjo marrëveshje, ndërsa e konsideron një sukses historik, që për herë të parë një vend që nuk…

Read More

Presidentja e KE-së prezanton në Shkup planin e ri ekonomik

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, të dielën në mbrëmje ka arritur në Shkup, duke filluar turneun e saj në Ballkanin Perëndimor, pasi ajo pas kryeqendrës maqedonase do të vizitojë Prishtinën, Podgoricën, Beogradin dhe Sarajevën.Gjatë vizitës në Shkup dhe vende tjera të Ballkanit Perëndimor, kryetarja e Komisionit Evropian, Von der Leyen do ta…

Read More

Presidenti i KiE, batuta në Samit: Zgjerimi për Ballkanin, si “një nuse, të cilës nuk i vjen dhëndri”…

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel ka mbajtur një fjalim hyrës në nisje të punimeve të Samitit të Procesit të Berlinit. Michel u shpreh se BE kërkon të vijojë me procesin e zgjerimit pasi sipas tij është investim në begatinë e anëtarëve aktualë dhe atyre të ardhshëm. Ai shtoi se vendet e rajonit kanë…

Read More

Evropa përgatitet për kulmin e të nxehtit teksa bota shënon temperatura rekorde

Evropa po përgatitet për temperatura të larta të martën, gjatë një vale nxehtësie ndërkohë që zjarret kanë përfshirë pjesë të hemisferës veriore, duke shtyrë autoritetet që bëjnë evakuimin e 1.200 fëmijëve pranë një resorti bregdetar grek. Autoritetet shëndetësore, nga Amerika e Veriut, Evropa e Azia, kanë lëshuar paralajmërime, duke u kërkuar njerëzve të qëndrojnë të…

Read More