Kosova

Kosova pezullon projektin e gazit/ Investimi nga SHBA, Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit

E gjitha duket si një çështje afati kohor dhe kostosh ekonomike, por opozita në Kosovë ka reaguar mbi këtë lajm duke akuzuar kryeministrin Kurti se po dëmton aleancën strategjike të Kosovës me SHBA-të. Ish-kryeministri Ramush Haradinaj ishte i pari që reagoi duke i bërë një pyetje të drejtpërdrejtë kryeministri Kurti nëse gjatë vizitës së tij në Greqi ishte takuar me përfaqësues të Gazpromit rus dhe ka refuzuar projektin amerikan.

Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar si një humbje financiare 200 milionë dollarëshe, veprim të pakuptimtë dhe dëmtim të interesave shqiptare në rajon. Ndërkohë, ky projekt kishte marrë edhe një miratim nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila kishte thënë për një intervistë me Deutsche Welle se nga pikëpamja politike dhe gjeostrategjike Kosova nuk kishte asnjë arsye për ta refuzuar këtë projekt me rëndësi të ‘shumëanëshme’.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button