Home / Kronika (page 771)

Kronika

Tropoje, zjarr ne banese – dy te vdekur

Një zjarr në një banesë në fshatin Degë, në Tropojë ka shkaktuar vdekjen e dy grave të moshuara. Nga flakët kanë humbur jetën Bute Osmanaj, 92 vjeçe, dhe Zoje Osmanaj, 60 vjeçe. Pjesëtarët e tjerë të familjes kanë arritur t’i ...

Read More »

Mitrovica ndihmon Shkodren

Pas vendimit të kryetarit të Mitrovicës, Avni Kastrati, për t’u organizuar me qëllim të mbledhjes së ndihmave për Shkodrën, të mërkurën janë bërë hapat e parë konkret në këtë drejtim. Komisioni i formuar prej tre anëtarëve të komunës dhe dy nga ...

Read More »

Policia arreston mashtruesit

Drejtoria për hetimin e krimeve ekonomike dhe korrupsionit (DHKEK), ka arrestuar të mërkurën rreth orës 15.00 në Prishtinë dy persona nën dyshimin e bazuar se ata kanë kryer veprat penale mashtrim i blerësve dhe përdorim i pa autorizuar i firmës, ...

Read More »

Arrestohet nipi i Aldo Bares

Njësia e operacioneve speciale në drejtorinë e policisë së Tiranës ka arrestuar gjatë një ndjekjeje sipas metodave më të fundit, nipin e Aldo Bares, Alxhi Nallbanin, i shumëkërkuar nga drejtësia italiane për pjesëmarrje në organizatë kriminale dhe trafik ndërkombëtar droge. ...

Read More »

Kadriovski, bos i mafias ballkanase

Daut Kadriovski ka lindur në vitin 1948 në Shkup. Kadriovski është shqiptari më i përfolur nga të gjitha agjencitë e zbulimit në botë, si trafikant droge. Shumë prej miqve të tij janë arrestuar në Evropë në vitet ‘80, gjatë transportimit ...

Read More »

“Raporti, hakmarrje për Lumën”

Deklarimet e raporterit të Këshillit të Evropës, Dik Marti se në komunën Bicaj të Kukësit ka varreza masive të ushtarëve dhe civilëve serbë, ka ngjallur reagime të ashpra tek banorët, drejtuesit lokalë si dhe historianë të trevës së Lumës. Kryetari ...

Read More »

Shkodër, ujrat tendencë në ulje

Shkarkimet nga Vau i Dejës janë ulur sot duke bërë që tokat në zonën e Bërdicës të lirohen nga uji. Kjo zonë përmbytet vetëm për shkak të shkarkimeve të mëdha nga Vau i Dejës në lumin Drin.  Ndërprerja e reshjeve ...

Read More »

Kosove, rikthehet Gripi i Derrit

Qendra Kombëtare e Gripit në kuadër të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHP) të Kosovës, ka konfirmuar sot rastin e parë pozitiv të Gripit A H1N1 të këtij sezoni në Kosovë. Bëhet fjalë për një 37-vjeçar nga Prishtina, i cili si ...

Read More »

Albana Vokshi thirret nga Gjykata e Prizrenit

Deputetja shqiptare, Albana Vokshi është thirrur të dëshmojë në gjykatën e Prizrenit, në Kosovë, lidhur me incidentin e nëntorit me policinë kufitare kosovare. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i gjykatës së Prizrenit, Alia Fazli, i cili ka deklaruar ...

Read More »

Skandali RULI me kromin

Konfirmohet edhe me tej skandali i konçensionit të kromit. Ish ministri i Energjitikës, Dritan Prifti, ka konfirmuar faktin se paraardhësi i tij Genc Ruli, ka ndryshuar në mënyrë të paligjshme kontratën e konçesionit për minierën e Bulqizës. Zoti Prifti zbulon ...

Read More »