Home / Bota (page 20)

Bota

Mogherini kritikon Brexit-in

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për Çështjet e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Federica Mogherini mendon se Britania më shumë do të humbasë sesa do të fitojë nga shkëputja e saj prej bllokut europian. Gjatë një fjalimi në Universitetin ...

Read More »

Ku po shkojnë anijet luftarake amerikane?

Krerët e Departamentit të Mbrojtjes kanë sqaruar të mërkurën vendndodhjen e anijeve luftarake për të cilat presidenti Donald Trump gaboi javën e kaluar kur tha se po lundronin drejt Koresë së Veriut. Sekretari i Mbrojtjes, James Mattis ka deklaruar se ...

Read More »

SHBA: Irani vazhdon provokimet alarmuese

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson akuzoi Iranin për provokime të vazhdueshme që synojnë destabilizimin e Lindjes së Mesme dhe cënimin e interesava amerikane në rajon. Duke folur një ditë pasi njoftoi se do të kishte rishikim të politikave kundrejt ...

Read More »

Koreja “shkrumbon” SHBA-në

Me rastin e ditëlindjes së themeluesit të kombit Kim Il Sung, televizioni shtetëror i Koresë së Veriut transmetoi pamjet e një shfaqjeje muzikore që u mbyll me një video që inskenonte një sulm raketor ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës. ...

Read More »