Home / Rajoni (page 389)

Rajoni

Projekte të përbashkëta mes Serbisë e Kinës

Gjatë vizitës së kryeministrit Alleksandar Vuçiq nga pak kohë më parë në Kinë janë shqyrtuar mundësit e përparimit të bashkëpunimit mes dy shteteve, kurse rezultati më i rëndësishëm është pajtimi për mbajtjen e Samitit të 16-të të kryeministrave të Evropës ...

Read More »

Aleksander Vuqiq: Bashkëpunim ekonomik me Kuvajtin

Kryeministri i Serbis Aleksandar Vuqiq, ka pritur delegacionit te grupit te Deputeteve te miqve shtetit te Kuvajtit per perparimin e marrdhenjeve bilaterale, politike dhe ekonomike, posaçerishte ne sferen e ekonomise, shendetsise, turizmit, sportit dhe arsimit. Vuqiq ka falenderuar ne ndihmen ...

Read More »

Fyen Erdoganin, 11 muaj burg

Shkrimtari dhe gazetari turk, Erol Ozkoray, u dënua me 11 muaj burg pasi që përmes një shkrimi ka fyer presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan. Ozkorayin e dënoi një gjykatë në Stamboll, për shkak se, si bashkautor i një shkrimi, ka ...

Read More »

Ligj me efekt 10 minutësh për azilkërkuesit?

Klasifikimi i shteteve të Ballkanit si “të sigurta” s’do të çojë në dëbimin më të shpejtë të azilkërkuesve nga këto vende, shkruan gazeta gjermane Tageszeitung. Procedura nuk shkurtohet gati aspak. Kërkesat për azil nga Ballkani Perëndimor nuk të refuzohen pra ...

Read More »

Turqia lejon shaminë në shkolla

Qeveria turke njoftoi se ka hequr ndalimin e bartjes së shamive tradicionale myslimane në shkolla. Kundërshtarët e qeverisë e kanë përshkruar këtë si një lëvizje për të minuar themelet e shtetit laik. Zëvendës kryeministri i Turqisë, Bulent Arinç, pohoi se ...

Read More »