Home / Arte (page 138)

Arte

Guximi i kuptimtë i Xhuli Kekos

“Ka ardhur momenti për botimin e kolanës së veprave të zgjedhura të Teodor Keko-s “  Absolutisht këmbëngul të them se si sot dhe nesër, gjithmonë, i dëgjojmë zërin, fjalën e mënçur, shakanë hokatare, shohim vështrimin dhe i ndjejmë buzëqeshjen. Nga ...

Read More »

Në duart e një feministeje

Ledi Mary Wortley Montagu, gruaja që frymëzoi shkrimtarë dhe studiues të shkruanin mbi sekretet e Perandorisë Otomane. Cynthia J. Lowenthal, Isobel Grundy, Diane Long Hoeveler, ‎Jeffrey Cass, Jason Goodwin, Dennis Dennis Charles Washburn etj., i shkruan librat e tyre të ...

Read More »

Librat e rinj

Met Dervishi “Intertekstualja dhe disidentja te ‘Dimri i madh’” Studim Botimet: “Saras” Çmimi: 800 lekë I botuar për herë të parë në vitin 1973, “Dimri i vetmisë së madhe” u refuzua nga kodi socrealist, u rrethua për tre vjet me ...

Read More »

Ivo Andriç: Frika e ngrohtë ballkanike

Alda Bardhyli Në Sarajevë, kush kalon natën zgjuar mund të dëgjojë zërat e errësirës. Të rëndë dhe të pareshtur dëgjohen tiktaket e orës në katedralen katolike … Ivo Andriç, një djalë i gjatë, me sytë e zinj, nën ballin ku ...

Read More »

Shuhet mjeshtri i gjuhës

Ndahet nga jeta gjuhëtari Shaban Demiraj. Libri i tij i fundit, “Prejardhja e shqiptarëve nën dritën e dëshmive të gjuhës shqipe”, në proces botimi Gjuha shqipe ka humbur dje pasionantin e saj më të madh. Shaban Demiraj, gjuhëtar i klasit ...

Read More »

Vorea Uko, vargje për Enver Hoxhën

Studiuesi arbëresh, Agostino Giardano, thotë se në dorëshkrimet e mbetura nga poeti Vorea Ujko ka gjetur vargje ku i thurte lavde regjimit komunist Çfarë këngësh/ midis malit dhe fushës/ këndova brenda makinës/ gjatë tërë udhëtimit… Vorea Ujko shkruan kështu në ...

Read More »

Ballkani, zbret në Pogradec

Nga data 1 deri më 7 shtator rikthehet në qytetin e Pogradecit B3F (Balkan Film & Food Festival). 70 filma autorësh nga i gjithë Ballkani në garë për kupat e festivali Ballkani mund të kuptohet më mirë përmes filmave. Kinemaja ...

Read More »