Home / Arte (page 157)

Arte

Çmimi Balkanika: Kaygusuz dhe Kadare

Sema Kaygusuz nga Turqia, prozatorja më e mirë e Ballkanit për vitin 2008 me romanin “Rënia e namazit” dhe Ismail Kadare, autori më i mirë për letërsinë e të njëjtit territor për vitin 2009 e romanin “E penguara”. Vlerësimi final i ...

Read More »

Hapa ne rere- Fitues i Tirana Film Festival

“Tirana International Film Festival” përfundoi edicionin e tetë me ndarjen e 11 çmimeve, sipas kategorive përkatëse. Çmimin “Filmi më i mirë i TIFF” e mori filmi bullgar fiksion me metrazh të gjatë “Footsteps in the sand” i skenaristit Ivailo Hristov, që ...

Read More »

Libër për vetëvendosjen

I botuar së pari në gjuhën angleze me titull “Self-determination, territorial integrity and international stability: the case of Yugoslavia”, libri i Enver Hasanit, kryetar i Gjykatës Kushtetuese, tani vjen edhe në shqip nën titullin “Vetëvendosja, integriteti territorial dhe stabiliteti ndërkombëtar: ...

Read More »

Konkurence e madhe ne garen kombetare

Njëri ndër aktorët më të suksesshëm, të televizionit dhe të teatrit, në Kosovë, Donat Qosja, në edicionin e tetë të festivalit ndërkombëtar të filmit dhe të teatrit SKENA UP, do të jetë pjesë e jurisë në konkurrencën kombëtare të filmave. Me ...

Read More »

Golgota shqiptare

Ka dalë nga shtypi libri më i ri i Shtëpisë Botuese Rrokullia “Golgota e Shqipnisë”. Në të autori austriak, Leo Freundlich, përmbledh krimet e bëra ndaj popullsisë shqiptare nga ushtria okupuese serbe më 1912-13. Ç’raportonin gazetat europiane për krimet e forcave serbe ...

Read More »

Tollovia skenike

Edhe pse skena ishte përplot e mbushur me një skenografi interesante, manipulim të mirë të hapësirës dhe improvizim të bukur të një anije në të cilën përformonte një grup prej 11 aktorësh që në fillim u kuptua që ky ”bollëk” ...

Read More »

Kadilli me një dokumentar në Torino

Para dy netësh, në kinemanë Massimo të Torinos është shfaqur filmi dokumentar “Sono stato dio in Bosnia. Vita di un mercenario” i regjisorit të ri shqiptar Erion Kadilli. Filmi është bërë sipas romanit La guerra in casa, të autorit italian ...

Read More »

Pa fjale

Pa fjalë, por me vepra, “The Act” polak, përmbyllë garën teatrore të festivalit SKENA UP. Edhepse mbi të tridhjetat, Ewelina Ciszewska,dukej më e re dhe buzëqeshja e saj tregonte se ajo ndihej mirë që do të jetë pjesë e edicionit ...

Read More »