Home / Arte (page 2)

Arte

5 vjet pa Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez (Gabriel Garsia Markez), shkrimtari i njohur kolumbian lindi më 6 mars të vitit 1927 në Aracataca, një fshat i vogël pranë maleve të Karaibeve kolumbiane dhe vdiq më 17 prill 2014. Ai ishte djali i Gabriel Eligio ...

Read More »

Vijnë në shqip poezitë e Pasolini-t

“Skandal, skandal, skandal. Nuk ishte vetëm çështje zakonesh seksuale: Pasolini-t i pëlqente të shkelte mbi konformizmin mbytës të një borgjezie që ndoshta kishte mbetur më e vogla në Europë… Megjithatë, mjerë ata që duan ta mpakin thjesht në një trubadur ...

Read More »